banner15

'İsrail K.Irak'ta Kürtleri eğitti'

BBC, eski İsrail komandolarının Kuzey Irak'ta gizlice Kürtleri eğittiğini ileri sürdü.

'İsrail K.Irak'ta Kürtleri eğitti'

İngiliz televizyonu BBC'de yayınlanan Newsnight programında, eski İsrail komandolarının gizlice Kuzey Irak'ta Kürtleri 'terörle mücadele operasyonları ve yeni bir havaalanını korumak için' eğittiği ileri sürüldü. BBC'nin programında konuşan eski bir İsrail askeri, İsrail eski özel kuvvetler askerlerinin 2004'te Türkiye üzerinden 'iki grup Kürt askerini eğitmek için' Irak'a geçtiğini söyledi.
 
Eski İsrail askeri, Irak'taki Kürtleri Erbil kentindeki havaalanı için güvenlik gücü olarak görev yapmak üzere eğittiğini anlattı. Eski İsrail askeri, ayrıca tüfeğin nasıl kullanılacağı ve kalabalıkta militanların nasıl vurulacağının da dahil olduğu 'özel görevler' için Kuzey Irak'ta 100'den fazla peşmergeyi eğittiklerini söyledi.
 
Kendi görevinin büyük bir havaalanı projesi için Kürt güvenlik görevlileri yetiştirmek ve askeri eğitim vermek olduğunu ifade eden İsrailli, 'nerede olduğunu, kendisinin kim olduğunu bilmesi ve her zaman kimliğinin açığa çıkma olasılığının bulunması nedeniyle günden güne gerginlik yaşadığını' da anlattı.
 
Newsnight programında ayrıca, 'Interop' olarak adlandırılan İsrail'in bir güvenlik şirketinin ve İsviçre olarak kayıtlı 'Kudo' ve 'Colosium' adındaki iki yan kuruluşun da Erbil havaalanındaki önde gelen sözleşmeli şirketlerden olduğunu söyledi.
 
Dışişleri'nden yalanlama geldi
 
Programda açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev ise, İsrail'in hiçbir şirkete Irak'ta savunma görevi için izin vermediğini söyledi. Regev, şirketlerin, polisin ihraç yasalarını ihlal ettiklerini tespit etmesi durumunda kovuşturmaya uğrayacaklarını belirtti.
 
Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim sözcülerinden Halid Salih de BBC'nin programındaki eski İsrail askerinin açıklamalarını yalanladı. Irak gazetelerinde daha önce de İsrail askerlerinin Kuzey Irak'ta Kürtlere askeri eğitim verdiği yönünde çıkan haberler, bölgedeki yetkililer tarafından yalanlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48