banner39

İsrail Komisyonu'nun komik işgal suçu

İsrail komisyonunun 'Dökme Kurşun' operasyonunda belirlediği en ciddi suç bir askerin kredi kartı çalması olarak saptandı.

Arşiv 15.06.2010, 11:48 15.06.2010, 11:49
İsrail Komisyonu'nun komik işgal suçu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin İşgal Altındaki Filistin Toprakları Özel Raportörü Richard Falk, İsrail'in Mavi Marmara saldırısına yönelik başlattığı iç soruşturmanın güvenilirliğini sorguladı.

Bu soruşturmaya şüpheyle yaklaştığını belirten Falk, "Bu şüpheciliğimi güçlendiren, Dökme Kurşun operasyonu soruşturmasında en ciddi suç olarak bir İsrail askerinin bir kredi kartı çaldığı iddiasının dile getirilmesi oldu. Savaş taktikleri ve kullanılan silahlar ve saldırının kendisi gibi ciddi iddialardan hiçbiri objektif bir analize tabi tutulmadı." dedi.

İsrail, 2009 başında başlattığı Dökme Kurşun işgalinde bin 400'den fazla Filistinliyi öldürmüştü.

İsrail'in 1967 yılından sonra işgal ettiği topraklardaki insan hakları ihlallerini gözlemlemekle görevli Richard Falk, Tel Aviv yönetiminin Mavi Marmara saldırısına katılan askerlerin sorgulanamayacağı yönündeki açıklamasını hatırlattı. İsrail'in olanlar hakkında güvenilmez sunumlar yaptığını ve çok müphem bir şeklide operasyon hakkında savunmada bulunduğunu belirterek, "Böyle bir soruşturmanın ne kadar güvenilir olacağını merak ediyorum." dedi.

İsrail, Birleşmiş Milletler'in olayın uluslararası bir komisyon tarafından soruşturulmasını reddetmiş, bununla birlikte kendi oluşturduğu komisyona katılmak üzere iki yabancı gözlemci belirlemişti.

Falk, Mavi Marmara gemisindeki gönüllülerin; hükümetlerin ve Birleşmiş Milletler'in yapamadıklarını başardığını ifade etti. Richard Falk, bu eylem sayesinde İsrail'in uyguladığı ablukaya etkin biçimde dikkat çekildiği ve ablukanın artık kaldırılması için baskı oluştuğunu kaydetti.

Richard Falk, İsrail'in işgal ettiği topraklarda yerleşim birimleri inşasına devam ettiğini de belirterek, bunun Cenevre Konvansiyonu'na aykırı olduğunu ve Filistinlilerin kendi geleceklerini tayin hakkını tehdit ettiğini belirtti. Falk, uzun süredir devam eden işgalin Filistinlilerin taleplerini sessizce yok ettiğini söyledi.

Bu arada ABD, Falk'ın İnsan Hakları Konseyi'ne sunduğu rapora tepki gösterdi. ABD Temsilcisi Mark Cassayre, raportörün Hamas'ın Gazze'deki olayların tırmanmasına neden olan sorumluğunu asgariye indirdiğini öne sürdü.

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?