İsrail konsolosu kaçırıldı

Ali Şeriati hicret etti, İsrail Konsolosu kaçırıldı, Galata Köprüsü yandı...

İsrail konsolosu kaçırıldı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

GALATA KÖPRÜSÜ YANDI

16 Mayıs 1992 - Tarihi Galata Köprüsü, köprü altındaki bir lokantada çıkan yangın sonucunda çökerek kullanılamaz hale geldi. Köprü 1875'te İngilizler tarafından 105 bin altın karşılığı yapılmıştı. Yangından sonra sökülerek kenara alınan tarihi köprünün yerine yenisi yapıldı. Eski köprü bir süre Balat önlerinde nostalji olarak yerleştirildi ancak Haliç’teki doğal akıntıyı engellediği için tekrar söküldü. Son olarak Feshane-Sütlüce arasına yaya köprüsü olarak yerleştirildi.

DEMİREL ve SEZER CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVLERİNE BAŞLADI

16 Mayıs 1993 - DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, 244 oyla Türkiye'nin dokuzuncu Cumhurbaşkanı oldu. Süleyman Demiral 24 Aralık 1995 yılında yapılan genel seçimlerden sonra hükümet kurma görevini seçimlerden 2. olarak çıkan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’a verdi. 2. Yılmaz hükümetinin sona ermesinden sonra RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ı hükümeti kurmakla görevlendiren Demirel REFAH-YOL Hükümeti olarak bilinen 54. Hükümetin 28 Şubat süreciyle tasfiye edilmesinde önemli roller üstlendi.

16 Mayıs 2000 - Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı süresinin bitmesi, Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanlığı görevine başlaması ile Sezer dönemi başlamış oldu. Mecliste bulunan 5 ayrı siyasi partinin ortak adayı olarak göreve seçilen Ahmet Necdet Sezer kendisine bağlanan umutları kısa sürede tüketerek 2002 seçimlerinden sonra adeta muhalefet lideri fonksiyonlarını üstlendi.

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’A YOLA ÇIKTI

16 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşa, Samsun'a gitmek üzere Bandırma vapuru ile İstanbul'dan ayrıldı.

EMİR ABDÜLKADİR’İN ORDUGAHI BASILDI

19. yüzyıl Afrika kıtası, sömürgeci güçlere kabuslar gösteren bir sürü irili ufaklı direnişe şahit olmuş ve bilhassa Müslüman toprakları çeşitli tarikatlar öncülüğünde düşman sultasına karşı şiddetle karşı koymuştur. Özellikle Kuzey Afrika’daki bu “Sufi direniş” çeşitli liderler öncülüğünde yaklaşık 150 sene kadar devam etmiştir. Bunlar arasında Sokoto’da Osman Bin Fodyo, Cezayir’de Emir Abdülkadir, Libya’da Muhammed Senusi, Somali’de Muhammed bin Abdullah bin Hasan, Fas’ta Emir Abdülkerim ile Sudan Mehdisi Muhammed Bin Abdullah ilk akla gelenlerdir.

Bu hareketlerin ortak zaafı karizmatik lider merkezli hareketler olmalarıdır. Bu tip hareketler kanı kaynayan, heyecan ve his ağırlıklı Afrika insanına kısa zamanda müthiş bir enerji ve dinamizm vermesine karşın, uzun vadede ya liderin hataları ile hareketin sarsılması veya onun vefatının oluşturduğu büyük boşluğun doldurulamayıp saman alevi gibi sönmesini netice vermiştir. 16 Mayıs 1843’de Emir’in Seyyar ordugahını basan Fransızlar Emir’in ailesini esir alarak paha biçilemeyecek şahsi kütüphanesini de yaktılar. Auamale dükünün Emir'in ailesini esir alması mücahidlerin moral gücüne büyük bir darbe indirdi. Şiddetli çarpışmalar sonucu Abdülkadir küçük bir kuvvetle Fas’a sığındı. Emir Abdülkadir teslim alındıktan sonra 5 sene Fransa’da esir kaldı. Fransız tebaasına girmesi karşılığında kendisine büyük bir armağan verileceği Fransa kralınca kendisine söylendiğinde şu cevabı vermişti: “Kral namına bana bütün Fransa’nın tüm zenginliğini teklif etseniz ve bu zenginliği şu cübbemin üzerine yerleştirseniz sizin tebanız olmayı hatırımdan geçirmem. Ben burada sizin misafirinizim. İsterseniz beni hapse atın. Ancak bu utanç bana değil size ulaşacaktır.” Üçüncü Napolyon zamanında Osmanlı ülkesine gitmesine izin verildi. Payitahta Sultan Birinci Abdülmecit’in iltifatı ile karşılandı. Bursa’da kendisine tahsis edilen bir konağa yerleşti. Kendisini tamamen ilme verdi. 1883 yılında 75 yaşında Şam’da vefat etti.

ŞEYH ABDUSSELAM YASSİN’İN YASAKLARI KALDIRILDI

Fas'taki İslami oluşumların ileri gelenlerinden olan Adalet ve İhsan Cemaati'nin lideri Abdüsselam Yassin'in 1985'ten buyana maruz olduğu mecburi ikamet uygulaması 16 Mayıs 2000 tarihinde kaldırıldı. Bu gelişmeyle birlikte Fas'taki İslami faaliyetler yeniden gündeme geldi. Abdüsselam Yassin yetmiş yaşın üzerinde ve Fas'taki İslami bilinçlenmede önemli rolü olan bir şahsiyet. Bu yüzden karizmatik bir yönü de var. Dolayısıyla ona yönelik mecburi ikamet uygulamasının kaldırılması tüm Fas'ta büyük yankı buldu. Fas’ta diğer cemaatlere görece daha sert ve tavizsiz bir tutum izlemekte olan cemaatin lideri Abdusselâm Yasin, 1975 yılında kral II. Hasan'a "Ya İslâm Ya da Tufan" başlığını taşıyan ve 100 sahifeden fazla bir açık mektup yazması üzerine delirmekle itham edilerek hapse atıldı. Şeyh Abdusselâm Yassin altı ay hiç mahkeme önüne çıkarılmaksızın toplam üç yıl hapiste tutuldu. 1978'de hapisten çıkan Abdusselâm Yassin, 1983 yılında "es-Subh (Sabah)" dergisinin ilk sayısında çıkan bir yazısından dolayı tekrar hapse atıldı ve iki yıl hapiste kaldı. Hapisten çıktığı tarih olan 1985 yılından 2000 yılına kadar da, başkent Rabat yakınlarındaki Sella şehrinde mecburi ikamete tabi tutulmakta ve gazetecilerin kendisiyle görüşmelerine izin verilmemekte idi. Bu yasak 16 Mayıs 2000 tarihinde kaldırıldı.

İSRAİL KONSOLOSU KAÇIRILDI

16 Mayıs 1971’de İsrail’in İstanbul Konsolosu Efraim Elrom, Türk Halk Kurtuluş Cephesi adlı solcu örgüt tarafından kaçırıldı. Elrom, 22 Mayıs’ta bir apartman dairesinde ölü bulundu. 23 Mayıs günü İstanbul’da sıkıyönetim ilan edildi ve bütün şehir didik didik arandı. Olayın failleri hariç pek çok solcu tutuklandı, binlerce kitaba el kondu. Türk solunun bilinçaltında, Balyoz Harekâtı adlı bu sindirme kampanyası ile İsrail ister istemez ilişkilendirildi.

ALİ ŞERİATİ HİCRET ETTİ

İran İslam devriminin hazırlanmasında önemli tesiri ve etkisi bulunan Sosyolog Ali Şeriati 16 Mayıs 1977'de Avrupa'ya Hicret etmek zorunda kaldı. Önce Fransa’ya ardından İngiltere’ye geçen Şeriati 33 gün sonra İngiliz İstihbaratının da yardımı ile SAVAK tarafından Londra’da şehid edildi. 27 Haziran 1977'de Şam'daki Hz. Zeyneb'in Türbesinin yanına defnedildi, Allah rahmet etsin. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 07:12
banner53
YORUM EKLE

banner39