banner39

İsrail Londra Konferansından Memnun

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 'Filistin Yönetimine Destek Konferansı', 23 ülke temsilcisinin katılımıyla yapıldı. Konferans, ev sahibi Tony Blair'in konuşmasıyla başladı. Konferansa katılan taraflar, Filistin'deki direnişin biran önce tasfiy

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail Londra Konferansından Memnun

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, terörizm olarak nitelediği direnişe karşı etkili mücadele verilmedikçe Ortadoğu barış çabalarına hız kazandırılamayacağını söyledi. Rice, uluslararası kamuoyunun hedefinin, Filistin yönetiminin reform çabalarına destek verilmesi ve İsrail'in Gazze'den barışçıl şekilde çekilmesinin sağlanması olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, ülkesinin barış süreci ile ilgilenmesi için atadığı William Ward'ın yakında Filistin'e gideceğini de duyurdu.

Filistin yönetimine uluslararası desteğin gösterilmesi amacıyla yapılan konferansta, Filistin lideri Mahmud Abbas da reformları gerçekleştirme ve direnişçilerle mücadele yönünde verdiği taahhütlere bağlı olduğunu bildirdi. Ancak İsrail toplantıya katılmadığından konferansta İsrail-Filistin sorununa somut çözüm adımları tartışılamadı.

Blair'den İki Devletli Çözüm Önerisi

İngiltere'nin Başbakanı Blair, konferansın Ortadoğu sorununa iki devletli bir çözüm geliştirmeye yardımcı olmayı amaçladığını söyledi. Blair, bunun tüm Ortadoğu'da güvenliği sağlayacağını bildirdi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair konferansın sonunda, 'Filistin devletinin hayata geçmesi için' uluslararası toplumun görüş birliği içinde olduğunu açıkladı.

Blair, Filistinli yetkililerle, bazı bölgelerin yönetimi, güvenlik, ekonomik ve sosyal kalkınma konularında da anlaştıklarını belirtti. Konferansta, Filistin yönetimine, 1 milyar 200 milyon dolarlık mali yardım vaadinde de bulunuldu.

Yol Haritası'na Destek Sözü

Filistin yönetimi, Londra'da kendilerine destek amacıyla düzenlenen toplantı sonucunda yayımlanan bildiride, bağımsız bir devletin kurulmasına giden 'yol haritası' konusunda destek sözü aldı.

Toplantının sonuç bildirgesinde ise Filistin yönetimine, emekli olacak güvenlik görevlilerinin emekli maaşlarının ödenmesi, güvenlik güçlerine yeni araçlar ve iletişim malzemeleri alınması konusunda destek olunacağı belirtildi. Filistin yönetimine 500 milyondan fazla yardım yapılması sözü de verildi.

Abbas Direniş Gruplarıyla Mücadele Edecek

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise, Filistin güvenlik birimlerinin tek bir çatı altında toplanacağını duyurdu. Abbas, reformların gerçekleştirilmesi ve direniş gruplarıyla mücadele yönünde verdiği sözleri tutacağını bildirdi.

Filistin lideri, Cuma günü Tel Aviv'de 5 kişinin ölümüne neden olan feda eylemini de bir kez daha kınadı. Abbas, aşırı güçlerin barışa yönelik çabaları yok etmeye çalıştığını ifade etti.

İsrail Memnun

İsrail'e ise Filistinlilere seyahat özgürlüğü sağlaması çağrısı yapıldı. İsrail ise, Londra'da yapılan uluslararası konferanstan memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnie ise 2005 yılının ikinci yarısında İsrail'in de katılacağı bir barış konferansı yapılması çağrısında bulundu.

Konferansın sonunda ABD, AB, BM ve Rusya'dan oluşan Ortadoğu dörtlüsü de bir bildiri yayımladı. Dörtlü, Filistin yönetimine ateşkesin bozulmasına neden olan Tel Aviv'deki feda eyleminin sorumlularının bulunması için acil eylem çağrısında bulundu.

Bildiride, İsrail ve Filistin'in barış sürecine yönelik olarak doğrudan diyalog ve görüşmelerde bulunması gerektiğini de bildirdi. Dörtlü ayrıca, her iki tarafında tek yanlı eylemlerde bulunmaması istendi.

Toplantıya BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve AB dış ilişkiler yüksek temsilcisi Javier Solana da katıldı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 'Filistin Yönetimine Destek Konferansı', 1 milyar 200 milyon dolarlık yardım ve reform çabalarına destek sözü ile sona erdi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?