banner15

İsrail Lübnan'ı balonlarla zehirliyor

İsrail uçaklarının, Güney Lübnan'a 'içinde zehirli gaz bulunan balonlar' bırakarak yerel halkı zehirlemeye çalıştığı belirtildi.

İsrail Lübnan'ı balonlarla zehirliyor

Geçen yaz, kaçırılan askerini bahane ederek Lübnan’ı işgale kalkışan ancak güçlü direniş karşısında geri çekilmek zorunda kalan İsrail savaş uçaklarının, bu saldırılardan en çok zarar gören Güney Lübnan’a “içinde zehirli gaz bulunan renkli balonlar” bırakarak yerel halkı zehirlemeye çalıştığı öğrenildi.

İsrail yönetimi ise konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu balonların İsrailli bir gazetenin “tanıtım amaçlı kampanyası” olduğunu iddia etti. Zehir içeren balonları boşaltan Lübnanlıların ise “kusma, baş ağrısı ve fenalık geçirme” şikayetleriyle hastanelere başvurdukları öğrenildi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Lübnan ordusu, “Lübnanlılardan söz konusu balonlardan uzak durmalarını” istedi.

Sekiz kişi etkilendi

Lübnan’da yayımlanan “El Mustakbel” gazetesinin haberine göre gaz içeren 22 renkli balonun Tire’de ve 12’sinin ise Nebatiye’de bulundukları öğrenildi. Balonların, El Mansuriye ve Sur kentinin güney kıyılarında görüldüğü de ifade edildi. İsrail’in geri çekilmesinin ardından Lübnan’a giren BM askeri gücü, ağırlıklı olarak Tire ile Nebatiye’de konuşlanmış durumda.

Zehirli gazdan etkilenen yerel halkın “kusma, baş ağrısı ve fenalaşma” gibi belirtiler gösterdiği ifade edilirken Lübnanlı El Mustakbel gazetesi, “İsrail savaş uçakları, önceki gece Lübnan’ın güney bölgesindeki Nebatiye ve Tire kentlerine, içinde zehirli gaz bulunan yaklaşık 40 renkli balon bıraktı. Gazdan etkilenen 8 kişinin, kusma ve fenalaşma belirtileri nedeniyle hastaneye kaldırılmasının ardından bölgedeki Lübnanlı askeri birimler ve BM askeri gücüyle temasa geçen Lübnan hükümeti, İtalyan güçlerin, balonlardan incelenmek üzere örnek almasına izin verdi” ifadelerini kullandı.
El Mustakbel, haberinde, Lübnan ordusunun konuya ilişkin açıklamasına da yer verdi.
Buna göre Lübnan ordusu, “Zaman zaman düşman İsrail güçleri, Lübnan hava sahasına bazı balonlar gönderiyor. Bu balonların ne tip bir gaz içerdiği konusunda fikri olmayan bazı vatandaşlar, balonu açıyor ve muhtemelen zehre maruz kalıyor. Ordu, Lübnan vatandaşlarının, söz konusu balonları gördüğü yerde bu bölgelerden uzaklaşmasını ve en yakın askeri birime haber vermesini salık veriyor” ifadelerini kullandı.

El Manar televizyonunun internet sitesinde ise söz konusu zehirli bombalardan, “balonları görüntülemeye çalışan El Nahar muhabiri Rana Muhammed isimli bir gazetecinin de etkilendiğini” belirtildi.

Yeni katliam makineleri

Diğer yandan İsrailli sağcı “The Jerusalem Post” gazetesi, İsrail’in ABD’den “akıllı bomba” alma niyetinde olduğunu yazdı. Bombaların alınması durumunda, Lübnan’a yönelik İsrail saldırılarının ardından ABD ile İsrail arasında yapılacak en büyük askeri anlaşma olacağına dikkat çeken İsrailli gazetenin haberinde, İsrail’in bu güdümlü bombaları almak için 100 milyon dolar civarında bir ödenek ayıracağı da belirtildi.

İsrail, Boeing tarafından üretilen bu bombayı ilk kez geçen yaz Lübnan’a yönelik saldırıları sırasında kullanmış, ABD, uluslararası tepkilere yol açan bombaları savaş sırasında İsrail’e gönderebilmek için “hava köprüsü” kurmuştu. Söz konusu bombalar, İngiltere’nin Glasgow kentindeki Prestwick Havalimanı üzerinden İsrail’e gönderilmiş, bu yasadışı sevkıyat, başta İngiliz vatandaşları olmak üzere tepkiye neden olmuştu.

ABD’den alınması planlanan “akıllı bombalar”ın yanı sıra İsrail Hava Kuvvetleri ile İsrail Hava Sanayii arasında yeni füzeler için görüşmelerin sürdüğünü belirten Jerusalem Post gazetesi, bu görüşmeler doğrultusunda, akıllı bombalara benzeyen ve “LORA” olarak adlandırılan bombaların satışının da görüşüldüğünü ifade etti. Halen komada olan İsrail Başbakanı Ariel Şaron iktidarı döneminde, AB savunma sanayii ortaklığında geliştirilmesi kararlaştırılan LORA taktik füzeleri, “pahalı savaş uçakları olmadan hedefin yok edilmesini” sağlıyor. 400 kilogram yüksek nitelikli savaş başlığı takılabilen füzeler, “düşman bölgelerine, bu bölgelerin bin kilometre uzağından” girebiliyorlar.

 

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35