banner15

İsrail medyasında İHH gemisi!

İsrail basını Mayıs ayında İstanbul'dan Gazze'ye çıkacak gemilerle ilgili spekülasyonlara başladı

İsrail medyasında İHH gemisi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail medyası, Türkiye tarafından "finanse edildiği" öne sürülen gemilerin Mayıs ayında Gazze’ye yanaşmaya çalışacağını belirterek, "Türkiye, gelecek ay İsrail’e meydan okuyacak ve Gazze’nin Hamas liderlerine destek sağlayacak bir girişim planlıyor" diye iddia etti.

Arutz Sheva haber portalı, İsrail’in deniz üzerindeki kontrolüne meydan okumak amacıyla Türkiye tarafından "finanse edilen" gemilerin Mayıs ayında Gazze’ye yanaşacağını belirtirken şöyle dedi: "Türkiye, gelecek ay İsrail’e meydan okuyacak ve Gazze’nin Hamas liderlerine destek sağlayacak bir girişim planlıyor. Türkiye tarafından finanse edilen gemiler, İsrail’in deniz üzerindeki kontrolüne, veya düzenleyicilerin dediği gibi ‘İsrail’in yasa dışı Gazze blokajını kırmak amacıyla Mayıs ayında Gazze’ye yaklaşacak."

arutz.jpg

ANKARA DESTEKLİYOR İDDİASI

Gemilere Türk kuruluşu İnsani Yardım Vakfı’nın sponsorluk yaptığını yazan Arutz Sheva, bu vakfın da Türk hükümetince desteklendiğini öne sürdü. Türk gemilerine İngiltere, Yunanistan ve İrlanda’dan gemilerin katılacağı da belirtilen haberde gemilerde insani yardımın yanı sıra, çimento ve inşaat malzemelerini de taşıyacağı kaydedildi.

İsrail’in ise, çimento ve inşaat malzemelerinin Gazze’ye sadece belirli projeler için girmesine izin verdiğine işaret edildiği haberde çeşitli senaryolara da yer verildi. Bu çerçevede "Diğer bir senaryonun, İsrail deniz kuvvetlerinin gemilere ateş etmesidir. Bu da, gemilerin ülkelerine bir savaş ilanı olarak algılanabilir" denildi.

Haberde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk liderlerinin İsrail’in Gazze işgalini sert dille eleştirmeleri üzerine 2009 yılının başlarından bu yana gergin olduğuna dikkat çekildi.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 16:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35