banner39

İsrail Müslüman Mezarlığı'na adliye yapacak

İsrail, Kudüs'ü Haçlılardan geri alan S. Eyyubi'nin ordusundaki şehitlerinin bulunduğu mezarlığı ortadan kaldırmayı planlıyor

Arşiv 19.06.2010, 12:00 19.06.2010, 17:31
İsrail Müslüman Mezarlığı'na adliye yapacak

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, içinde Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü tekrar fetheden ordusunda şehit düşenlerin bulunduğu mezarlığı yıkarak yerine adalet binası yapmayı planlıyor. İçinde sahabe kabirlerinin de bulunduğu belirtilen mezarlıkta, yaklaşık 1500 kabir var.

İsrail Yüksek Mahkemesi Başkanı Dorit Beinisch, Kudüs belediyesinin, geçen yıl bu mezarlığa adalet binası yapmak istemesine itiraz etmişti. İşgalci İsrail'in Kudüs yönetimi ise Müslüman Mezarlığı diye bir yerin olmadığını iddia etmiş, İsrailli yöneticilerden oluşan bir ekiple mezarlıkta yaptıkları kazıda bir tek naaş bile bulamadıklarını öne sürmüştü. Aynı ekip adalet sarayı için en uygun yerin bu Müslüman Mezarlığı olduğunu raporunda da belirtmişti.

Müslüman Mezarlığı'nı yıkım girişimine Müslümanlar sert tepki gösterdi. Müslüman yetkililer 2007 yılında bazı girişimcilerin de Müslüman Mezarlığı'nı 'hoşgörü müzesi yapmak' gibi niyetlerinin olduğunu ama Müslüman Mezarlığı'ndan çok sayıda naaşın çıkması sonucu bu girişimden vazgeçildiğini söyleyerek İsrailli yetkililerin yalan söylediğini vurguladılar.

Müslümanlar İslam dünyasını bu kazının ve adalet binası yapımının gerçekleşmemesi için desteğe çağırırken aksi takdirde sahabe ve Selahaddin Eyyubi'nin şehit askerlerinin mezarlarının bir daha gün yüzüne çıkamayacağını ve ortak İslam mirasından önemli bir parçanın yok olacağını kaydettiler.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?