banner39

İsrail Nil'le Mısır'ı kuşatıyor!

Addis Ababa'da toplanan Mısır ve Sudan dışındaki Nil ülkeleri toplantısından olumlu sonuç çıkmadı

Arşiv 29.06.2010, 11:25 29.06.2010, 11:39
İsrail Nil'le Mısır'ı kuşatıyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nil havzası ülkelerinden beşi geçen ay imzalamış oldukları Mısır ve Sudan'ın tepkisini çeken anlaşmaya bağlı oldukları açıklamasında bulunarak baskıları reddettikleri imasında bulundu.

1929 yılında imzalanan anlaşmanın adil olmadığını belirterek geçen ay kendi aralarında Nil suları ile ilgili başka bir anlaşmaya imza atan Etiyopya, Uganda, Tanzanya, Ruanda ve Kenya, Nil havzası ülkeleri arasında 10 yıldır devam eden görüşmelere kendi yönetimleri adına noktayı koydu.

Beş ülke ayrıca, yeni anlaşmaya katılmak için Mısır, Sudan, Burundi ve Kongo Demokratik Cumhuriyetine bir yıllık süre tanıdıklarını açıkladı.

Bölgeyi iyi bilen kaynaklar, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Mısır ve Sudan karşıtı Nil ülkelerinin arkasında İsrail'in olduğunu ve bu iki ülkeyi kuşatma harekatı yaptığını düşünüyor.

Çıktığı Viktorya Gölü'nden döküldüğü Akdeniz'e kadar 6600 km yok kat eden Nil Nehri, geçtiği dokuz ülkeye hayat veriyor. Mısır ve Sudan Nil'in döküldüğü, diğer 7 ülke ise Nil kaynağı olarak kabul ediliyor.

Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanı Kemal Ali Muhammed, ülkesinin bu beş ülke ile yardımlaşmayı durduracağını, diğer ülkeleri atlayarak kendi aralarında imzalamış oldukları anlaşmanın kanuni problemler içerdiğini söyledi.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Nasruddi ise, Nairobi'de önümüzdeki eylül ve kasım aylarında bir toplantının daha yapılacağını, ancak tarihin henüz belli olmadığını ifade etti.

İLGİLİ HABERLER:

 

Nil Suyu Krizi ... Nereden ve Nereye? -1-

 

Nil Suyu Krizi .. Nereden ve Nereye? - 2

 

Kenya Nil konusunda Mısır'ı rahatlattı

 

Nil nehrinin yeni rotası

 

Doğu Afrika ülkeleri su için Mısır'sız toplandı

 

Nil ülkeleri, Mısır'a karşı ittifak kurdu

 

Nil nehri sorunu... Yeni kriz

 

Nil nehrinde Mısır-Sudan işbirliği

 

Nil üzerine çıkacak bir savaşta Mısır’ın eli güçlü

 

Nil sularına Afrika darbesi

 

Afrika'da su krizi büyüyor...

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?