banner39

İsrail nükleer denizaltıları İran kıyısında

İsrail, nükleer füze yüklü üç adet denizaltısını İran kıyı şeridi yakınına konuşlandırdı.

Arşiv 30.05.2010, 20:38 31.05.2010, 07:19
İsrail nükleer denizaltıları İran kıyısında


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran-İsrail ilişkilerinde gerilim tırmanıyor mu? İngiliz Sunday Times, bugün okuyucularının karşısına çarpıcı bir haberle çıktı.

Sunday Times'ın haberine göre, İsrail'in nükleer füze yüklü üç adet denizaltısını İran kıyı şeridi yakınına konuşlandırdı.

 Gazetenin haberinde İsrail'in denizaltılarından ilkini İran, Suriye ve Hizbullah'ın balistik füze üretiminin tehdit oluşturması gerekçesiyle gönderdiği yer aldı.

 "Dolphin", "Tekuma" ve "Leviathan" adlı İsrail denizaltılarının daha önce de Körfez'e gittiği kaydedilen haberde, ancak bundan sonra denizaltıların en az birinin kalıcı olarak Körfez'de bulunmasına karar verildiği bildirildi.

 Haberde ayrıca, 50 gün denizde kalabilen denizaltıların, İsrail'in en güçlü ve gelişmiş nükleer savaş başlığı cephanesine sahip olduğuna dikkat çekildi.

 Sunday Times, bu konuşlandırmanın, istihbarat toplamak ve Mossad ajanlarını bölgeye göndermek amacıyla yapıldığı ancak denizaltıların İran'ın nükleer bomba üretme konusundaki programına devam etmesi durumunda da kullanılabileceği yorumunu yaptı.

 Gazete, bir donanma yetkilisine dayanarak, denizaltılardaki füzelerin 1500 km menzilli olduğunu ve İran'da herhangi bir hedefi vurabileceğini aktardı.

 İsrail'in bu hareketine İranlı bir amiralin tepkisine de yer veren Sunday Times, amiralin "Körfez'de şeytanca bir şeyler yapmak isteyen her kim olursa, bizim şiddetli tepkimizle karşılaşacaktır" dediğini yazdı.

banner53
Yorumlar (3)
bm olayları yakından izlemeli 11 yıl önce
israil iranı nükleer silahla tehdit ediyor, iranın kendini savunmak için nükleer silah üretme hakkı doğuyor.
iran hizbullah 11 yıl önce
birleşmiş milletler israil veya başka bir ülkenin, bir başka ülkeyi tehdit etmesini engellemelidir. engelleyemezse tehdit edilenin nükleer silahlara sahip olma hakkı doğar ve kınanamaz.
israil tehlikesi 11 yıl önce
birleşmiş milletler israile yaptırım uygulamalıdır. israilin tehditleri ebediyen durdurulmalıdır. israil dünya barışını tehdit ediyor. israile karşı çok daha güçlü silahlar üretilmelidir.
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?