İsrail nükleer silahları ilk kez UAEK gündeminde

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, gelecek ay İsrail'in gizli nükleer faaliyetlerini ele almaya hazırlanıyor

İsrail nükleer silahları ilk kez UAEK gündemindeDünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail’in nükleer silahları ve teknolojisi mercek altına alınıyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, 52 yıllık tarihinde ilk kez İsrail’in gizli nükleer faaliyetlerini gündemine aldı, gelecek ay İsrail’in gizli nükleer faaliyetlerini ele almaya hazırlanıyor.

Associated Press ajansının haberine göre, 7 Haziran’da görüşülecek konular arasında "İsrail’in nükleer kapasitesi" bulunuyor.

İsrail konusunun toplantı gününe kadar gündemden çıkarılabileceği, yine de İsrail’in toplantı gündemine ilk defa alınmasının önemli olduğu belirtiliyor.

Bu sayede Batılı ülkelerin dikkatinin İran’ın nükleer faaliyetlerinden İsrail’in gizli nükleer çalışmalarına kayabileceği iddia ediliyor.

Konu, Mordehay Vanunu adlı İsrailli nükleer teknisyenin İsrail’in gizli nükleer silah pogramını basına açıklamasıyla dünya kamuyouna taşınmıştı.

Vanunu, Mossad ajanlarınca ülkesine getirilip vatana ihanet suçlamasıyla 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

AP'nn ulaştığı belgelere göre, UAEK'nin 7 Haziranda yapılacak yönetim kurulu toplantısının henüz kesinleşmeyen gündeminde, "İsrail'in nükleer kapasitesi" sekizinci madde olarak yer alıyor.

İsrail'le ilgili maddenin gündemdeki yerini koruması halinde ise bunun sadece İsrail'in değil bu ülkeyi destekleyen ve İran'ı Orta Doğu'daki en büyük nükleer tehdit olarak gören Washington ile Batılı müttefiklerinin yüzüne ''tokat gibi çarpacağı'' belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 08:42
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 11 yıl Önce

hadi bakalım iran için yaptığınız uygulamayı bu şer ülke içinde yapında görelim bakalım

banner39