banner39

'İsrail ordusu doktorlara saldırıyor'

İsrailli bir sivil toplum kuruluşu, İsrail ordusunun, Gazze`de yaralılara yardım eden tıbbi ekiplere saldırdığını bildirdi

Arşiv 07.01.2009, 07:44 07.01.2009, 07:44
'İsrail ordusu doktorlara saldırıyor'

Physicians for Human Rights (PHR) adlı İsrailli bir sivil toplum kuruluşu, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nde yaralılara yardım eden tıbbi ekiplere saldırdığını bildirdi.

PHR yayımladığı bildiride, "tanık ifadelerine göre, İsrail ordusunun yaralıların yardımına koşmak isteyen tıbbi ekiplere, ambulanslara ve doktorlara saldırdığı" belirtildi ve bu tür on vakaya dair bilgilere ulaştıkları kaydedildi.

Bildiride, Gazze'deki El Avda hastanesinden kurulan bir telefon bağlantısında, İsrail saldırıları yüzünden doktorların dışarı çıkamadıklarının anlatıldığı ve "Ambulansları dışarı çıkaramıyoruz çünkü bize ateş açılıyor" denildiği ifade edildi.

Gazze'deki Kızılhaç teşkilatının da telefonla, "ambulansları çıkaramadıklarını, çıktıkları zaman Apache tipi savaş helikopterlerinden ateş açıldığını" söylediği kaydedildi.

Konuya ilişkin doğrudan bilgi verilmeyen İsrail ordusu açıklamasında, sivillerin yaralanmasının önlenmesi için elden gelenin yapıldığını savunuldu ve Hamas'ın, sivilleri "kalkan" olarak kullandığı öne sürüldü.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?