banner15

İsrail ordusuna emekli komutan

İsrail hükümeti ülkenin yeni genelkurmay başkanının, emekli tümgeneral Gabi Aşkenazi olacağını açıkladı.

İsrail ordusuna emekli komutan

İsrail'de Dan Halutz'un istifasının ardından boşalan Genelkurmay Başkanlığı'na Tümgeneral Gabi Aşkenazi'nin atandığı bildirildi. İsrail Askeri Radyosu'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz tarafından Tümgeneral Aşkenazi'nin (52) Genelkurmay Başkanlığı'na atandığı belirtildi. Askenazi, İsrail Savunma Bakanlığı'nda hala genel müdür olarak görev yapmakta. Eski Genelkurmay Başkanı Halutz, 2006 yılı yaz aylarında İsrail ile Lübnan'daki Hizbullah örgütüyle yaşanan savaştaki başarısızlığı üstüne alarak geçtiğimiz hafta istifasını vermişti.

Gabi Aşkenazi, 1976'da Uganda'nın Entebbe Havaalanı'nda 100'den fazla rehinenin kurtarıldığı operasyona katılan komandolardandı. 52 yaşındaki Aşkenazi son olarak İsrail Savunma Bakanlığı'nın üst düzey yetkililerindendi. Muhtemel yeni görevinde Gabi Aşkenazi'nin tek rakibi olarak görülen Korgeneral Moşe Kaplinsky ise dün adaylıktan çekilmişti.

Entebbe Baskını'ndaydı

İsrail'in yeni genelkurmay başkanı Gabi Aşkenazi genç bir piyade olarak 1973'teki Yom Kippur Savaşı'na katılmıştı. Gabi Aşkenazi 1976'da da komando olarak, İsrail'in, Filistinli ve Alman hava korsanlarınca rehin alınan ve Uganda'nın Entebbe Havaalanı'na götürülen 100'den fazla rehinenin kurtarıldığı operasyonuna katıldı.

1978'de Lübnan'da bir çatışma sırasında yaralanan Aşkenazi, gerek 1982'de Lübnan'ın işgali, gerekse de İsrail'in 2000'de Güney Lübnan'dan çekilmesi sırasında İsrail ordusunda görevliydi. 2005 yılında da Gabi Aşkenazi'nin genelkurmay başkanlığı gündeme gelmiş ancak bu göreve ilk kez Hava Kuvvetleri'nden bir isim olan Dan Halutz'un getirilmesi üzerine Aşkenazi emekliye ayrılmıştı.

İsrail'den gelen son haberlere bakılırsa, ülkede ilk kez Kara Kuvvetleri'nin en seçkin birimlerinden biri olarak görülen Golani Tugayı'ndan gelen bir kişi Genelkurmay Başkanı olacak.

Kaynak: Ajanslar ve BBC


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48