banner39

İsrail, oyuncaklı çocukları öldürüyor

Oyuncak tabancalarla oynayan filistinli çocukların İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü bu yüzden filistinde oyuncak ithalatının kısıtlandığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail, oyuncaklı çocukları öldürüyor

B'Tselem ve El Hak'ın açıklamalarında, Filistinli çocuk ve gençlerin bayram süresince, hediye olarak gelen oyuncak tabancalarla oynadıkları belirtildi.

B'Tselem, geçen yıllarda 5 Filistinli çocuğun oyuncak silah ve havai fişeklerle oynarken İsrail askerlerince öldürüldüğüne dikkat çekti.

Örgüt, İsrail ordusunun Batı Şeria'daki birliklerinin komutanlarını da uyararak, askerlerini, Filistinli çocukların sokaklarda, gerçek silah gibi görünen oyuncak silahlarla dolaştıklarına ilişkin bilgilendirmesini istedi.

Normal zamanlarda bile ordu kurallarının, hayati tehlike olmadıkça askerlere ateş açma izni vermediğini hatırlatan B'Tselem, özellikle bayram süresince askerlerin daha dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi.

El Hak da Filistin Yönetimi'nden oyuncak silah ithalatına sınırlandırma getirmesini istedi.

El Hak, ayrıca Filistinli ailelere çocuklarının sokaklarda oyuncak silahlarla oynamalarının yaratacağı tehlikeler konusunda uyarıda bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?