banner15

İsrail polisine 'One Minute' deyince...

İsrail polisine "One Minute" diyen 6 gemiciye İsrail limanlarına 10 yıl giriş yasağı geldi.

İsrail polisine 'One Minute' deyince...


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Davos'ta başlayan "One Minute" hız kesmiyor... Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki dillere pelesenk olan ünlü "One Minute" çıkışı nedeniyle İsrail ile başlayan krize bir yenisi eklendi. "One Minute" krizi, "dizi krizi", "koltuk krizi" derken, Türkiye-İsrail ilişkileri her alanda bozuldu.

İsrail ile yaşanan gerilim son olarak Türk gemicileri de etkiledi. İsrail polisine "One Minute" diyen 6 gemiciye İsrail limanlarına 10 yıl giriş yasağı getirildi.

Davos'taki Dünya Ekonomik Forum'da Başbakan Recep Tayyio Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e yönelik o sözleriyle Tel'aviv Yönetimiyle kriz başladı. Ama One Minute hiç bir zaman dillerden düşmedi.

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlu, One Minute'ü  marka olarak tescil ettirmek istedi, izin çıkmadı. Ancak kıvrak zekasını kullanan girişimciler bu sloganı marka olarak tescillemek için pes etmedi. Sonunda "One Minute" çorap markası bile oldu.

Hatta One Mminue'ün birinci yılında kutlama bile yapıldı.  Azalmayan tek şey İsrail ile Türkiye arasında yaşanan krizdi.

Ekonomik anlamda kimi girişimcilerin yüzünü güldüren bu çıkışın bir de Uluslararası düzeydeki siyasi yönü, olumsuz tanboya bir yenisini ekleyerek devam etti. Erdoğan'dan sonra bir One Munite de denizcilerden geldi.

Bir Türk kuru yük gemisinin 6 mürettebatı, İsrail limanında dinlenirken kimlik sorgusu yapan İsrail polisine denizciler "One Munite" dedi.

Yaşanan gerginliten sonra, "One Munite" ifadesine çok sinirlenen İsrail polisi, gemi mürettebatına 10 süreyle İsrail'e girişi yasakladı.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 09:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35