banner39

İsrail propagandası böyle çalışıyor

Özellikle Amerika`da etkili olan propaganda taktiklerinin izleri Türk medyasına da yansıyor

Arşiv 13.01.2009, 14:37 13.01.2009, 21:27
İsrail propagandası böyle çalışıyor
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Medya`nın İsrail-Filistin arasındaki çatışmalarda ortaya koyduğu tutum Gazze saldırılarının başlamasıyla bir kez daha gündemde...

Yıllardır süregelen taraflı medya yayınını ele alan Arap-Amerikan Enstitüsü başkanı James Zogby, haber metinlerine ve bültenlere yansıyanlardan yola çıkarak İsrail propaganda makinesinin işleyişini ortaya koyuyor.

İşte İsrail propagandasının taktikleri:

Tartışmanın koşullarını belirlersen tartışmayı kazanırsın

İsrail baştan itibaren içeriği belirler, başlangıç noktasını tayin eder, hikayenin nasıl aktarılacağına ve savaşın nasıl anlaşılacağına karar verir.

Örneğin İsrail, saldırıların ateşkesin bittiği tarih olan Aralık 19`da başladığını her fırsatta tekrar eder; ateşkesin Hamas tarafından "tek taraflı" bozulduğunu eklemeyi de asla unutmaz.

Böylece, Kasım ayında nasıl ateşkesi ihlal ettiğinin görmezden gelinmesini sağlar, ateşkes şartlarından biri olan Gazze ambargosunu kaldırmadığı gerçeğini unutturur.

Bu propaganda ile, Gazze`den İsrail askerleri çekilmeden önce başlayan bölgenini bağımlı hale getirilmesi süreci de görmezden gelinir.
Olayları yakından takip etmeyen sıradan bir Amerikalı devamlı duyduğu bu söylemlere inanmak zorundadır, "ön tanımlama ve tekrar" taktiği amacına ulaşır.

Klişelerin işe yaradığını bil

Uzun yıllardır, İsrail-Filistin çatışması, İsrail`in pozitif kültürel imajı ve Filistin tarafının negatif kültürel imajı üzerine kurulmuştur, ve bu yapı İsrail propagandacıları için bulunmaz fırsattır.

Hikaye "İsrail insanlığı Filistin problemi ile karşı karşıya" olarak kurgulanır, medyadaki her çatışma haberi "problemin İsrail halkını nasıl etkilediği" ile ilgilidir.

Filistinliler`in yaşadığı korkunç acıların ağırlığına rağmen, verilen haberler ağlayan İsrailliler`in fotoğrafları, savaşın onların üzerindeki etkileri geniş olarak verilerek "dengelenmeye" çalışılır.

Her yerde ol ve hep aynı şeyi söyle, karşındakinin mümkün olduğu kadar etkisiz kalmasından emin ol

İsrail her savaşa İngilizce konuşan ve her zaman, her tür medya için hazır durumda olan bir grup "sözcü" ile başlar.

Propaganda makinesinin işleyebilmesi için, birçok noktaya aynı doğrultuda konuşan değişik sözcüler gönderilir. Aynı zamanda, İsrail Gazze`ye gazeteci girişini engeller, sadece askeri yetkililerin gözetiminde olacakları bir alanda yayın izni verir.

Böylece, İsrail üretilen bütün haberlerin her anını kontrol altında tutarak. Gazze`deki trajedinin bültenlere yansımasını engellemeye çalışır.

Hiç boş alan bırakma

Hikayenin neredeyse yarısını politikacıların yaptıkları ve söylediklerinin oluşturdukları düşünüldüğünde, Washington da oyunun bir parçası haline getirilmelidir.

Beyaz Saray ve Kongre`nin söyleme eklendiğinden, yahudi propagandasının yansıması olduğundan ve hepsinin birbirinin yankısı gibi konuştuğundan emin ol.

Yalanla, yalanla, yalanla...

Olaylar ve gerçekler bir şekilde ortaya çıkıp İsrail öyküsüne ters düştüğünde, yalanla ya da suçu karşı tarafa yükleyecek şekilde yeni bir hikaye yaz: "Biz yapmadık, bizi ...yapmaya zorladılar". Mesela, Filistinli sivillerin ölümü hep başkalarının hatasıdır.

Son çare...

Herşey boşa gider, işe yaramazsa, bir iki anti-semitik örnek bul, onları genelleştir, İsrail`i eleştirenleri de anti-semitik olmakla suçla.

Çok kullanılmış bir yöntem olabilir ama hala eleştirenleri susturmaya ya da savunmaya geçmeye zorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?