banner15

İsrail: Rusya sırtımızdan bıçakladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ''Hamas'ın bir terör örgütü olmadığı'' yolundaki sözleri ve Hamas liderlerini Moskova'ya davet etmeyi planladığını açıklaması, İsrail'de tepkiyle karşılandı.

İsrail: Rusya sırtımızdan bıçakladı

İsrail Ulaştırma Bakanı Meir Şetrit, Putin'i ağır şekilde eleştirerek, ''İsrail'i sırtından bıçaklamakla'' suçladı.
İsrail radyosuna açıklama yapan Şetrit, Hamas'a karşı tutumunu değiştirmediği takdirde, Moskova'nın İsrail-Filistin görüşmelerinde yer almaması gerektiğini belirtti.

Şetrit, Hamas'ın İsrail'i yok etmeyi de hedefleyen kuruluş beyannamesi düzeltilmeden, bu tür davetlerin yapılmaması gerektiğini ifade etti. ''Buna karşılık olarak Çeçen temsilcileri Kudüs'e çağırsak Rusya ne derdi?'' diyen Şetrit, ''Çeçenistan'da özgür seçimlerin düzenlenmesini engelleyen Rusya, seçimlerin sonunda Hamas tarafından kazanılan hak konusunda bize ahlak dersi veremez'' diye konuştu.

İsrail İmar Bakanı Zeev Boim de, bir basın toplantısı düzenleyerek, ''Putin ateşle oynuyor. Rusya'nın pozisyonunu çok endişe verici buluyorum'' dedi.

Boim, Rusya'nın bir taraftan ülkesinde Çeçen militanlarla savaştığını, diğer taraftan İran'daki Ayetullah ve onun Gazze'deki temsilcilerine kucak açtığını savundu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, Putin'in açıklamaları karşısında ''şoke olduklarını'' yazan Yediot Ahronot gazetesi de İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert'in yardımcılarından birine dayanarak verdiği haberinde, Putin'in davet planlarının, Olmert'i hayal kırıklığına uğrattığını bildirdi.

Habere göre, İsrailli yetkili, Putin'in davetinin, Hamas üzerinde İsrail'i tanıması ve terörden vazgeçmesi yolundaki uluslararası baskıların arttığı bir dönemde, isteklerde bir ''çatlak'' yaratacağını belirtti.
Kudüs'teki yetkililerin daveti, ABD, AB ve BM'nin yanı sıra Rusya'nın da üyesi olduğu Ortadoğu Dörtlüsü'nün resmi politikalarına aykırı gördükleri kaydedildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev, İsrail'in varolma hakkını tanıyana, terörü kınayana ve Ortadoğu barış sürecini kabul edene kadar İsrail'in yok edilmesini isteyen bir grupla uzlaşmayacaklarını söylemişti.

'DURUMUN SORUMLUSU OLMERT'

İsrail'in muhalefet partisi konumundaki Likud'un lideri Binyamin Netanyahu da Putin'in daveti nedeniyle Başbakan Vekili Ehud Olmert'i suçladı.

Netanyahu, Olmert'in Filistin yönetiminin vergi gelirlerini aktarma kararı vermesinin, Hamas'a meşruiyet kazandırdığını ve ''terör örgütüyle görüşmek için Rusya'nın davetine yol açtığını'' öne sürdü.
Rusya Devlet Başkanı Putin, İspanya ziyareti sırasında, Hamas'ı bir terör örgütü olarak görmediğini ve Hamas'ın liderlerini Moskova'ya davet edeceğini söylemişti.

Hamas lideri İsmail Haniye, Rusya'dan resmi bir davet aldıkları takdirde bunu kabul edeceklerini belirtmişti.

Haber7

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48