banner39

İsrail saldırılarına dünyadan tepkiler

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliamlar inancı milliyeti ne olursa olsun insanların tepkilerine yol açıyor.

Arşiv 09.01.2009, 11:39 09.01.2009, 11:39
İsrail saldırılarına dünyadan tepkiler


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'de iki haftadır saldırılar devam ederken uluslararası kınamalar devam ediyor. On binlerce kişi saldırıların durmasını istedi.

Norveç'te en az 40 bin kişi başkent Oslo ve diğer beş şehirde protesto yürüyüşleri düzenledi. Protesto yürüyüşlerini yaklaşık 80 örgüt organize etti.

El Cezire'nin bildirdiğine göre, Gazze'de görev yapan iki Norveçli doktorun İsrail saldırıları hakkında Norveç medyasına mesajlar göndermesi üzerine protesto çağrıları yapıldı.Norveç'teki protesto eylemlerini organize edenlerden Svein Tore Bergestuen, El Cezire'ye "Buradaki protestoların Ortadoğu'da hissedilmesini ümit ediyorum. Dünyaya inançları ve politik görüşleri ne olursa olsun insanların barış için bir araya gelebileceğini göstermek istiyoruz." dedi.

Bu arada, İsrail yanlıları ile Filistinli yanlısı protestocular arasında çatışmalar çıkması üzerine polis en az 27 kişiyi gözaltına aldı. Oslo şehir merkezinde mağazaların camları kırıldı, polis protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.

Çatışmalar, yaklaşık 1000 kadar Filistin yanlısı protestocunun Norveç'in en büyük muhalefet partisinin İsrail'e destek amacıyla düzenlediği mitinge müdahale etmesi ile başladı. Mitingi basan Filistin yanlıları İsrail bayraklarını yaktı ve polise maytaplar attı.

Oslo polis müdürü Johan Predriksen, "Bu durumun Gazze ile bir ilişkisi yok. Bu insanlar protestoya bıçaklar, sopalar ve Molotov kokteylleri ile gelmişler." dedi.

Venezuela, Tahran, Hartum ve Saraybosna'da da İsrail'in protesto edildiği eylemler düzenlendi.


Tahran'da toplanan binlerce kişiye konuşan dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Müslüman çoğunluğa sahip bazı ülkeleri Filistinlileri desteklememekle suçladı.
Sudan'ın başkenti Hartum'da toplanan binlerce kişi Gazze'deki Filistinlilere destek verdiler.

Saraybosna'da dondurucu soğukta AB büyükelçiliği önünde toplanan Boşnak Müslümanlar Washington'a Gazze'deki İsrail saldırılarını durdurmak üzere harekete geçmesi çağrısında bulundular.

Venezuela'da İsrail devletini kınayan protestocular ayakkabılarına İsrail büyükelçilik binasına fırlattı. Protestocular, devlet başkanı Hugo Chavez'in İsrail büyükelçisini kovma kararını desteklediler.

Filistin bayrakları taşıyan Venezuelalı protestocular "Gazze, dayan! Dünya ayağa kalkıyor" sloganları attı.

Chavez bir gün önce İsrail'in saldırılarını protesto etmek amacıyla İsrail büyükelçisi Shlomo Cohen'in ülkeden ayrılmasını istemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?