İsrail saldırısında yaralananlar kansorejen madde taşıyor

Saldırılarda yaralanan Gazzeliler bedenlerinde kanserojen madde taşıyor.

İsrail saldırısında yaralananlar kansorejen madde taşıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa üniversitelerinden bir grup akademisyenin yaptığı çalışmalar, 2006 - 2009 yılları arasında İsraillilerin saldırısına uğrayan Gazze’de yaralananların bedenlerinde zehirli ve kanserojen maddelerinin bulunduğunu ortaya koydu.

Yeni Silahları İnceleme Kurumu 11 Mayıs Salı günü yaptığı açıklamada “2006 ve 2009 yılları arasında İsrail ordusunun yaptığı saldırılar sonucu Gazze’de yaralanan kişilerden alınan numuneler üzerine yaptığımız araştırmalar yaralanan kişilerin bedenlerine zehirli ve kanserojen maddelerin girdiğini gösteriyor. Kansere yol açan maddeler arasında cıva, uranyum, kadmiyum gibi zehirli maddeler de tespit edilmiştir. Bulgular, savaşta kullanılan silahlarla ilgili ipucu da veriyor.”ifadelerini kullandı

Gazze’deki Şifa hastanesinden birkaç doktorun da içinde bulunduğu İtalyan doktorlardan oluşan grup, saldırılarda yaralı olarak kurtulan insanların bedenlerinde kanserojen madde taşıdıklarına dikkat çekerek, kullanılan silahların insanlar için olduğu kadar çevre için de büyük bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 13:01
banner53
YORUM EKLE

banner39