banner39

İsrail silahları Hindistan`a erken teslim edildi

Mart`ta teslim edilmesi planlanan hava savunma sistemi Hint kuvvetlerine verildi

Arşiv 15.01.2009, 11:14 15.01.2009, 17:33
İsrail silahları Hindistan`a erken teslim edildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail, Hindistan`a satmayı planladığı Hava kontrol Sistemi Falkon AWACS`lardan üçünü belirlenen tarihten çok önce teslim etti.

Savunma bakanlığı yetkilillerinden alınan bilgiye göre, 20`den fazla İsrailli teknik eleman ve elektronik uzmanı da Falkon uçaklarının kullanımında teknik destek ve bilgi sağlamak için Hindistan`a geldi.

İsrail tarafından üretilen ve Rus yapımı IL-76 savaş uçaklarında kullanılan Falkon radar sistemlerinin Mart ayında teslim edilmesi planlanmıştı. Fakat, radar sistemleri "acil" kararıyla Hint Hava Kuvvetlerine erken verildi.

İsrail`in Keşmir`de kullanılmak üzere bir grup istihbarat ve gözetleme sistemini de Hint kuvvetlerine teslim ettiği belirtiliyor.

Hindistan ve İsrail arasında 2004 yılında Falkon erken uyarı sistemlerinin satışı anlaşması yapılmıştı. Aynı yıl, İsrail, Rusya Hindistan arasında Hint Hava Kuvvetleri`nin Falkon hava uyarı sistemleri ile donatılması üzerinde görüş birliğine de varılmıştı.

İsrail`in sattığı erken uyarı sistemi askeri kargo uçaklarına monte edilebiliyor, böylece askerler 400 km uzaktan hedef tesbit imkanı kazanıyor.

Savunma uzmanları, bu radar sisteminin uçaklar Hindistan hava sahasını tereketmeden, Pakistan hakkında hedef bilgileri toplayabilecek kapasitede olduğunu açıkladı.

Hindistan`ın kendi radar sistemini inşa etmek için de çalışmalarını sürdürdüğü iddia ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?