İsrail şimdi de El Cezire`yi susturmak istiyor

Katar'ın kendisiyle bağları kesmesi üzerine İsrail, Katar merkezli El Cezire televizyonunun işini zorlaştırmayı planlıyor

Arşiv 03.02.2009, 14:35 03.02.2009, 15:57
İsrail şimdi de El Cezire`yi susturmak istiyor


Bir İsrailli yetkili, "Katar, İsrail'le ilişkileri keserek kendi işini zorlaştırdı. El Cezire'yi kontrol eden bu emirliğin ortaya çıkardığı problemleri gidermek için çaba sarfetmeye gerek yoktur" dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, şimdi El Cezire'nin İsrail ve Batı Şeria'da faaliyet göstermek üzere izin almasının daha zor olacağını ifade etti.

Katar, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarından dolayı 18 Ocak'ta İsrail'in Doha'daki ticaret ofisini kapatmıştı. Katar'la İsrail arasında diplomatik münasebet yoktu fakat ticaret ofisinde 2 İsrailli diplomat görev yapıyordu. İki ülke yetkilileri de düzenli olarak görüşme yapıyordu. Katar, İsrail'le doğrudan ticari bağı olan tek Körfez ülkesiydi.

İsrailli yetkililer, Hamas'ın sesini duyurduğu gerekçesiyle El Cezire'ye tepki gösteriyor. Gözlemciler, İsrail'in sadece El Cezire'ye değil objektif yayın yapmaya çalışan tüm medya kuruluşlarının çalışma şartlarını zorlaştıracağını ifade ediyorlar.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?