banner39

İsrail, 'Siyonist Bush'la mest oldu

İsrailli sağ kanat liderler, Knesset'teki konuşmasından çok memnun kaldıkları Bush'u 'Birinci Siyonist' olarak övdüler.

Arşiv 17.05.2008, 16:36 18.05.2008, 10:55
İsrail, 'Siyonist Bush'la mest oldu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrailli sağ kanat liderler, ABD Başkanı George Bush'un Knesset'teki konuşmasından çok memnun oldular ve Bush'u 'Birinci Siyonist' olarak nitelediler, 'İsrail'in en büyük dostu' olmakla övdüler.

Likud Partisi'nden eski dışişleri bakanı Silvan Şalom, "Kelimenin tam manasıyla Siyonist bir konuşmaydı" derken, NRP Başkanı Zvulun Orlev, "Konuşması, aynen Milliyetçi Yahudi Dindar Parti üyesinin konuşmasıydı" ifadesini kullandı.

Bush'un konuşması için, Knesset Başkanı Dalia Yitzik, "Bu ittifakı mühürlediğiniz için şanslıyız. Bu sebeple, İsrail'in size büyük bir tarihi borcu var" şeklinde konuştu.

Muhalefet lideri ve eski başbakan Benjamin Netanyahu da, kendi adına, Bush'u "İsrail'in büyük dostu, büyük Amerikan vatanseveri" diye tanımladı.

BUSH NE DEMİŞTİ

Bush, konuşmasında, "Son altmış yıldır, Yahudi halkı bir devlet kurdu.. 'Vadedilmiş toprak'ta modern bir toplum kurdunuz. Sonsuza kadar ayakta kalacak kudretli bir demokrasi inşa ettiniz. Amerika Birleşik Devletleri'nin her zaman yanınızda olacağını güvenebilirsiniz" demişti.

Bush aynı konuşmasında, "Hükümetlerimiz arasındaki ittifak kırılamaz. Dostluğumuz herhangi bir anlaşmadan daha derine gidiyor. Dostluğumuzun temeli halklarımızın ortak duygu, Kitap bağları ve ruh bağlarıdır" şeklinde konuşmuştu.

Bush, sözlerine de İbranice olarak, "Bağımsızlık gününüz kutlu olsun" diye başlamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?