İsrail suçlarını açığa çıkaran gazeteci mahkemede

"Özgür" İsrail, nükleer sırlarını açıklayan Vanunu'yu yeniden hapsettiği gün, ordu suçlarını belgeleyen bir gazeteciyi de mahkemeye çıkardı

İsrail suçlarını açığa çıkaran gazeteci mahkemede


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ülkesindeki "özgür" medya ile övünen, başta İran olmak üzere tüm Orta Doğu ülkelerini basına sansür uygulamakla suçlayan İsrail, ordusunun gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerini ve yasadışı uygulamaları haberleştiren genç bir kadın gazeteciyi yargılamaya başladı.

Gazeteci Anat Kamm, Haaretz gazetesi için çalışan bir başka gazeteci Uri Blau'ya İsrail ordusuna ait gizli bilgileri sızdırdığı gerekçesiyle bugün hakim karşısına çıkarıldı. Kamm dört aydır ev hapsinde tutuluyordu. Uri Blau ise tutuklanma endişesiyle Londra'ya kaçmıştı.

Kamm'ın durumu , internetteki bloglarda yer aldıktan sonra İngiliz gazetelerine yansımış, İsrail medyası görmezden geldiği bu olayı bu gazetelerden alıntı yaparak haberleştirmişti.

Ülkede basın özgürlüğünün çıkarları sözkonusu olduğunda sadece bir söylemden ibaret olduğunu bir kez daha gündeme getiren bu olay, İsrail mahkemesinin konu hakkında haber yapılmasını yasaklaması ile daha da ciddi boyutlara ulaştı.

Kamm'ın çıkarıldığı ilk mahkemede, orduya ait 2 bin belgeyi iki CD'ye aktardığını kabul ettiği belirtildi. CDlerin orijinallerinin nerede olduğu ise bilinmezken, tutuklanma korkusuyla Londra'ya kaçan Haaretz muhabiri Uri Blau'nun elindeki belgeleri İsrailli yetkililere avukatları aracılığı ile gönderdiği kaydedildi.

Genç gazeteci Kamm'ın, "ülke güvenliğini tehdit amacıyla casusluk" suçlamasıyla yargılandığı, suçlu bulunması durumunda ömür boyu hapse mahkum edilebileceği ifade edildi.

Mahkeme, İsrailli gazetecinin "biraz temiz hava alma" talebiyle ev hapsine yaptığı itirazı reddetti. Temmuz ayına ertelenen ikinci duruşmada Kamm savunma yapacak.

"GİZLİ ASKERİ BİLGİLER"anatkamm-haaretz.jpg

Yabancı basında ve bağımsız medya organlarında yer alan bilgiye göre, Kamm ve Blau'ya yargı tehdidinin başlaması geçtiğimiz Aralık ayında Kamm'ın çalıştığı bir İsrail internet sitesinde yayımladığı bir haberin ardından başladı.

"Ulusal Güvenliği tehlikeye atacak gizli bilgileri açıklamak" ile suçlanan Kamm tutuklandı ve hakkında ömür boyu hapisle sonuçlanabilecek bir dava açıldı.

Mahkeme, Kamm, yaptığı haber ve ona yönelik suçlamalar hakkında herhangi bir haber yapılmasını da yasakladı.

İsrail ordusu, kadın gazetecinin iki yıllık zorunlu askerlik hizmeti sırasında askeri belgeleri gizlice kopyaladığını iddia etti. Kamm hakkındaki tüm iddiaları reddetti.
Olayın boyutları ise, Haaretz muhabiri Blau'nun gazetesinde İsrail askerlerinin karıştığı bir dizi "kaçırma ve cinayet" olayı ile ilgili haberleri ile büyüdü.

Bu haberlerden birinde, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin yasadışı olarak nitelemesine rağmen, İsrail askerlerinin Cenin'de İslami Cihad üyesi bir Filistinli'ye yönelik suikast gerçekleştirdiği belirtiliyordu. Haberde savunma bakanlığı belgeleri ve e-posta yazışmaları kullanıldı.

Blau'nun haberlerinden biri ise, İsrail savunma bakanlığının Batı Şeria'daki ordu komutanı Yair Naveh'e gönderdiği, "hiçbir tehlike unsuru bulunmamasına rağmen" üç İslami Cihad üyesi Filistinli'nin vurulmasını emreden bir belgeye dayanıyordu.

Haaretz muhabiri, Kamm'ın tutuklanmasından kısa bir süre sonra Londra'ya kaçtı. Dört aydır gizlendiği belirtilen Blau'nun durumu hakkında halen haber alınamıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 18:21
banner53
YORUM EKLE

banner39