banner39

İsrail - Suriye görüşmesi dünya basınında 'Flaş Haber'

Dünya Basını, İsrail -Suriye barış görüşmelerini "Flaş Haber" olarak duyurdu.

Arşiv 21.05.2008, 14:33 21.05.2008, 16:34
İsrail - Suriye görüşmesi dünya basınında 'Flaş Haber'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya, Türkiye'nin arabuluculuğunda İstanbul'da gerçekleştirilen İsrail-Suriye görüşmelerini "flash haber" olarak duyurdu. CNN, BBC, MSNBC ve El Cezire gibi haber kaynakları haberi internet sayfasında "son dakika" olarak geçti.

Haber kaynakları Türkiye'nin arabuluculuğuna vurgu yaparken, BBC, uzmanların İsrail'in Golan Tepeleri'nden çekilmesi karşılığında Şam yönetiminden İran ve Hizbullah ile bağlarını koparmasını isteyebileceğini aktardığını kaydetti. Uzmanlar, görüşmelerin Lübnan'da Hizbullah ile iktidar tarafları arasında sağlanan barışla aynı döneme gelmesine de dikkat çekti.

El Cezire televizyonunun Arapça yayın yapan kanalı da olayın duyulmasının ardından Ankara, Şam, Kudüs ve Ramallah'taki muhabirlerine canlı bağlanarak olayla ilgili gelişmeleri aldı. İran merkezli Press TV de internet sayfalasına yan manşet yaptığı haberinde görüşmelerin Türkiye'nin arabuluculuğuyla başladığını kaydetti.

Haber aynı zamanda bazı ülkelerin resmi haber ajanslarında da son dakika olarak verildi. Çin resmi haber ajansı Xinhua, 'son dakika' olarak verdiği haberler arasında "İsrail, Suriye ile olan barış görüşmelerinin Türkiye'nin arabulucu rolünü doğruladı" ifadesini kullandı. İran'ın IRNA, Kuveyt'in KUNA ve Rusya'nın Ria Novasti gibi ajanslar da haberi son dakika olarak geçti.

İsrail-Suriye görüşmesi, aynı zamanda dünya gazetelerini internet sayfalarında da son dakika olarak verildi. Financial Times gazetesi, haberi internet sayfasının manşetine taşırken görüşme için "sürpriz" tanımlamasını kullandı. Gazete İsrail başbakanı Ehud Olmert'in ülkesinde hükümeti açısından ciddi bir sıkıntı yaşadığı dönemde böyle bir görüşmede bulunduğuna dikkat çekti. Gazete, halen devam eden soruşturma kapsamında Olmert'in kariyerinin sona erme ihtimalinin de bulunduğuna dikkat çekti.

New York Times, Guardian, Times, Washington Post gibi gazeteler de haberi "son dakika" olarak verdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?