banner39

İsrail-Suriye temasına Erdoğan aracı oldu

İsrail'in Suriye ile temas kurma çabalarının çoğunun Başbakan Erdoğan'ın aracılığıyla yapıldığı iddia edildi.

Arşiv 30.03.2008, 12:50 30.03.2008, 12:53
İsrail-Suriye temasına Erdoğan aracı oldu


İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Suriye'nin iki ülke arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması konusundaki niyetlerini öğrenmek üzere son bir yılda Suriye Devlet Başkanı Başer Esad'a 20 kadar mesaj gönderdiğini, İsrail'in Suriye ile temas kurma çabalarının çoğunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aracılığıyla yapıldığı bildirildi.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'e konuşan ismini açıklanmayan kıdemli bir İsrailli bakan, Olmert'in, Suriye'nin, iki ülke arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması olasılığı konusundaki niyetlerini daha iyi anlamak amacıyla son bir yılda Esad'a 20 kadar mesaj gönderdiğini belirterek şunları yazdı:

"Kıdemli İsrailli bakana göre, Suriye ile temas kurma çabalarının çoğu, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aracılığıyla yapıldı. Ancak başkalarının aracılığıyla da çabalar yapıldı, ABD Kongre üyeleri ve bazı Avrupa yetkilileri dahil."

Ancak aynı kaynak, Esad'ın verdiği yanıtların İsrail'in beklentilerini karşılamadığını, Ölmert'in bu aşamada Suriye ile müzakerelerin başlatılmasının mümkün olmadığına inandığını da söyledi.

Gazete, Esad'a gönderilen mesajların, olası müzakerelerin gündem maddelerinin ne olacağını, ve Esad'ın, müzakerelere, Suriye'nin, İran, Hizbullah ve Filistin militan örgütleri ile olan bağlarını da dahil etmeye istekli olup olmadığını anlama çabalarını içerdiğini kaydetti.

"ŞAM'A GÖNDERİLEN HER TEMSİLCİ ELİ BOŞ DÖNDÜ"

Esad'ın verdiği yanıtların tatmin edici olmadığını anlatan bakan, "Gönderilen her temsilci, Şam'dan eli boş döndü. Alınan izlemler, Esad'ın, Süriye rejiminin İsrail ile müzakerelere karşı olan ve İran ile ittifakın bozulmasını istemeyen üst düzey şahsiyetlerinin elinde tuzak olduğu" diye konuştu.

Gazete de, "Esad ile görüşen yabancı temsilcilerin bazıları, makamında vefat eden babasının yanısıra İran Cumhurbaşkanı Mahmut Amedinejad ve Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın fotoğraflarının yer almasına şaşırdıklarını, bunun da Suriye'nin, İran ve Hizbullah ile ittifaka güçlü bir biçimde bağlı olduğunun düşündürdüğünü söylediklerini yazdı.

Kaynak: İHA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?