İsrail televizyonu: Müdahalede en az 16 ölü var!

İsrail radyosunun verdiği haberlere göre, gemilerde 16 kişi hayatını kaybetti. İsrail hükümetinden bir yetkili ise ölü sayısına en az 10 dedi.

İsrail televizyonu: Müdahalede en az 16 ölü var!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail televizyonları yardım konvoyuna düzenlenen askeri operasyonunda en az 16 kişinin öldüğünü iddia etti, İsrail Başbakanlık yetkilileri ise 10 kişinin öldüğünü açıkladı. Yine İsrail'in Kanal 2 televizyonuna göre, ölü sayısı 20 oldu.

İsrail televizyon ve radyo yayınlarında ölü ve yaralı sayısına ilişkin, İsrail kaynaklarına dayalı bir bilgi verilmezken, hep yabancı kaynaklara atıfta bulunulması dikkati çekti, ayrıca gemiye İsrail helikopterlerinden komandoların indiğine ilişkin, Türk televizyonlarından aktarılan görüntüler ekranlara getirildi.

İsrail televizyon kanalları, yaralananların Aşkelon'daki hastaneye sevkedildiklerini belirtirken, operasyonda yaralı askerler de bulunduğunu, bunlardan ağır yaralı birinin de Hayfa'ya nakledildiğini bildirdiler. Bu arada Kanal 10 televizyonu, gözaltına alınanların bir kısmının cezaevlerine konulması için hazırlıklar yapıldığını duyurdu.

Televizyon ayrıca, Gazze Şeridi'nden botların denize açılmasını önlemek için, Gazze kıyılarının da tümüyle abluka altına alındığını kaydetti. Kanal 2 televizyonu, gemidekilerin daha önce söyledikleri gibi pasif bir direniş içinde olmadıklarını, askerlere bıçak ve çubuklarla saldırdıklarını da ifade etti. İsrail televizyonları ve radyoları, Ankara ve İstanbul'da protesto için toplanan kalabalıkları ve Ankara'daki İsrail büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını da haberlerinde duyurdular.

Bu arada, İsrail'den şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadığı dikkati çekti. Görüşlerine başvurulan bir askeri kaynak, şu aşamada herhangi bir açıklama yapılmasının söz konusu olmadığını belirtirken, gemilere rotalarını geri çevirmeleri veya Aşdod'a yönlendirmeleri konusunda uyarı yapıldığını hatırlatmakla yetindi.

Öte yandan, İsrail'in Türkiye Büyükelçisi Gabi Levy'nin evinin önünde bir eylem var, durumun gergin olduğu bildiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 10:01
banner53
YORUM EKLE

banner39