İsrail uçağı FSB tarafından geri çevrildi

İsrail yolcu uçağı, uçuş ekibinin vizesi olmadığı için Rus havaalanında bekletildi, konu diplomatik krize neden oldu

İsrail uçağı FSB tarafından geri çevrildi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya’nın Pulkovo havaalanında İsrail’in Arkia şirketine ait bir yolcu uçağının uçuşuna, pilot ve uçuş ekibinin vizesi bulunmadığı gerekçesiyle izin verilmedi.

Uçağın Eylat-St Peterburg-Moskova-Tel Aviv seferini yaptığı, Pulkova havaalanından yola çıkmasına kısa bir süre önce Rus FSB’sinin (Federal Güvenlik Birimi) gümrük çalışanları tarafından durdurulduğu bildirildi. FSB çalışanları pilotların Rusya vizesine sahip olmadığını, uçağın havalanamayacağını savundu.

Arkia şirketinin başkan yardımcısı Nisa Dagana’nın müdahalesine ve 2008'den bu yana vize rejiminin olmadığını söylemesine rağmen, FSB kararını değiştirmedi. Şirket yöneticilerinin İsrail’in Rusya büyükelçiliğinden yardım talep etmesi ve büyükelçiliğin girişimleri de fayda vermedi. Bu sırada Tel Aviv’e gitmek için yola çıkan 260 yolcu havaalanında bekletildi.

İki ülke arasında krize dönen mesele İsrailli yetkililerin Moskova ile görüşmesinden sonra çözülebildi. Taraflar arasında uçuş vizesinin 2008 yılında kaldırıldığını hatırlatan İsrail'in tepkisini rağmen, Rusya'daki yetkililer ülke içindeki uçuşlar için vize alınması gerektiğini savunuyor.

Rusya ve İsrail yetkilileri olayın ertesi günü “suçlu” aramaya başlarken, her iki ülkenin turizm bakanlıkları vizenin kaldırıldığını bir kez daha açıklamakla yetindi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 11:17
banner53
YORUM EKLE

banner39