banner39

İsrail uçakları bu sene Konya'da uçamayacak

Anadolu Kartalı'nın uluslararası bölümü iptal edilince, İsrail'e Türk hava sahasında eğitim imkanı bu senelik kapandı.

Arşiv 07.10.2009, 16:53 07.10.2009, 17:01
İsrail uçakları bu sene Konya'da uçamayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in de katılacağı Anadolu Kartalı tatbikatının uluslararası kısmı iptal edildi. Böylece İsrail uçaklarını en azından bu sene Türk hava sahasında eğitim imkanı kapandı. Türkiye gündeminde en çok tartışılan konulardan biri de, İsrail uçaklarının Türk hava sahasında eğitim görmeleriydi.

Hürriyet'in haberine göre Türkiye ile İsrail arasındaki askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde, İsrail uçakları en son geçen yıl sonbaharda, Konya merkezli yapılan "Anadolu Kartalı" tatbikatına katılmışlardı.

Anadolu Kartalı'ndan sadece birkaç ay sonra ise, aynı İsrail uçakları Gazze'ye yönelik, Türkiye'nin de büyük tepki gösterdiği bombardımanı gerçekleştirmişlerdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ocak ayında Davos'ta "one minute" çıkışıyla İsrail'e gösterdiği Gazze tepkisinin ardından ise, gözler İsrail uçaklarının yeniden Türkiye'de eğitim uçuşu yapıp yapmayacağına çevrilmişti. Ancak Türkiye, aldığı kararla, Anadolu Kartalı tatbikatının uluslararası bölümünü iptal etti.

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği sözcüsü Amit Zarouk da, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, tatbikatın uluslararası bölümünün iptal edildiğini doğruladı. Zarouk, önümüzdeki yıllarda yapılacak tatbikatlar konusunda ise herhangi bir karar bulunmadığını söyledi.

banner53
Yorumlar (2)
ERSİN TEBRİZİ 12 yıl önce
Hem "ONE MİNUTE" diyeceğiz hemde adamların katillerini eğiteceğiz...Elhamdülillah bu çelişkiyi bitirdiler
Berfin Ekinci 12 yıl önce
Sanırım Uluslararası ilişkilerde Türk siyasi tarihi en onurlu dönemini yaşıyor. Daim olsun...
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?