İsrail uluslararası soruşturmayı reddetti

İsrail suçlandığı davada kendini sorgulayabileceği konusunda ısrarlı!

İsrail uluslararası soruşturmayı reddetti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrailli bakanlar Moşe Yaalon ile Yuval Steinitz, İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere saldırısının ardından bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasına karşı çıktı.

Stratejik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Moşe Yaalon, "Uluslararası soruşturma komisyonu kurulması çağrılarına, İsrail'in bir muz cumhuriyeti değil, bağımsız demokratik bir devlet olduğunu tereddütsüz ifade ederek cevap vermek lazım" dedi.

Netanyahu hükümetinde güvenlik kabinesi üyelerinden biri olan eski Genelkurmay Başkanı Yaalon, "Biz soruşturma yapmaya, bundan ders çıkarmaya ve de çıkan dersleri uygulamaya muktediriz. Ama bütün bu süreç boyunca kendi kendimizi kırbaçlamanın alemi yok" dedi.

Uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasına karşı çıkanlardan Maliye Bakanı Yuval Steinitz da, İsrail parlamentosunun Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonunun bir doğrulama komisyonu kurabileceği tavsiyesinde bulundu.

İsrail'in taktik gerekçelerle "ne yazık ki bir başka çözüm planlamak zorunda kalabileceğini" de ifade eden Steinitz, Amerikalılarla bu konudaki temaslara dahil olmadığını da kaydetti.

ABD İKNA EDİLİRSE...

Bakanın, bu konuşmasıyla İsrail askeri radyosu ile Yediot Aharonot ve Maariv gazetelerinin, "Başbakan Netanyahu'nun, ABD için kabul edilebilir bulacağı bir kadroya sahip bir komisyon kurulması konusunda ABD ile pazarlık yaptığı" yönündeki haberlere atıfta bulunduğu ifade edildi.

Seçeneklerden birinin, komisyonun başına "uluslararası toplumca tanınan bir hukukçunun atanması" ve komisyonda İsrailli temsilcilerle Amerikalı gözlemcilerin yer almasını öngördüğü konuşuluyor.

ABD, İsrailli yetkililerin BM tarafından yardım gemilerine baskınla ilgili kendilerinin bir soruşturma başlatmasını arzu ettiğini yinelemiş ve İsrail'in "güvenilir" bir soruşturma yürütmeye muktedir olduğunu belirtmişti.

BM İnsan Hakları Konseyi ise Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail ordusunun saldırısıyla ilgili uluslararası bir soruşturma misyonu kurulmasını öngören kararı kabul etmişti. Aynı Konsey, Güney Afrikalı Richard Goldstone'u İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 2008-2009 kışındaki saldırısını soruşturmakla görevlendirmiş, İsrail bu komisyonla işbirliği yapmayı reddetmişti.

Komisyon raporunda İsrail ile Filistinli grupları savaş suçu işlemekle suçlamış ve İsrail'in güvenilir bir soruşturma açmayı reddetmesi halinde Uluslararası Ceza Mahkemesinin müdahil olmasını tavsiye etmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 15:03
banner53
YORUM EKLE

banner39