banner39

İsrail vahşetini 'Goldstone' soruşturacak

Güney Afrakalı yargıç Goldstone başkanlığındaki komite, Gazze Şeridi'ndeki savaş suçları iddialarını araştıracak.

Arşiv 03.04.2009, 13:09 03.04.2009, 13:17
İsrail vahşetini 'Goldstone' soruşturacak

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği 22 günlük saldırılardaki savaş suçları ve insan hakları ihlallerini Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone liderliğindeki uluslararsı bir komite soruşturacak.

Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada, eski savaş suçları savcısının 4 kişilik komiteye başkanlık edeceği belirtildi.

12 Ocakta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi özel bir oturumda Gazze'deki savaş suçlarının soruşturulması için bir komite kurulması kararı almıştı.

Goldstone İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nde işlediği işlediği savaş suçları soruşturacak. Çalışmada Filistinli direnişçilerin de insan hakları ihlalleri ve savaş suçu işleyip işlemediklerinin araştırılacağı belirtildi.

Filistinli insan hakları gruplarına göre, 22 günlük Gazze saldırılarında 926'sı sivil 1417 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca 12 İsrailli öldü.

Goldstone, yaptığı açıklamada, "Son çatışma ile ilgili savaş suçları ve ciddi insan hakları ihlallerinin soruşturulması bütün Filistinli ve İsraillilerin lehinedir." dedi.

Goldstone, eski Yugoslavya ve Ruanda için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemeleri'nde de baş savcı olarak görev yaptı. Goldstone'un bugün Cenevre'de bir basın konferansı düzenleyeceği bildirildi.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?