banner15

İsrail Vanunu'yu yeniden tutukladı!

İsrail polisi, Vanunu'nun 2004 yılında cezaevinden çıkması ardından getirilen kısıtlamaları ihlal ettiğini ileri sürüyor. İsrail, bir Filistin otobüsünde tespit ettikleri Vanunu'nun Batı Şeria'daki bir kontrol noktasından geçiş yapmaya çalıştığın

İsrail Vanunu'yu yeniden tutukladı!

İSLAM ÖZKAN


İsrail polisi, ülkenin nükleer tesislerini ilk kez dünyaya ifşa ettiğiiçin 18 yıl hapis yatan Mordehay Vanunu'yu yeniden gözaltına aldı.Vanunu Kudüs yakınlarında gözaltına alınmasıardından, gazetecilere zafer işareti yaparak, yönetimin özgürlüğüntadını çıkarmasını istemediğini söyledi.

İsrail polisi, Vanunu'nun 2004yılında cezaevinden çıkması ardından getirilen kısıtlamaları ihlalettiğini ileri sürüyor. İsrail, bir Filistin otobüsünde tespitettikleri Vanunu'nun BatıŞeria'daki bir kontrol noktasından geçiş yapmaya çalıştığını, buradanda İsrail'i terketmeyi deneyebileceğinden şüphelendiklerini iddiaediyor. Vanunu'nun şartlı tahliye koşulları ülkeden ayrılmasını yasaklıyor.

Oysaİsrail'de bir mahkeme, Mayıs ayında Vanunu'nun daha önce Filistintopraklarına yaptığı bir ziyaretin hakkındaki seyahat kısıtlamalarınınihlali olmadığına hükmetmişti.Vanunu daha önce de, seyahatkısıtlamalarını ihlal ve yabancı basına mülakat verme gerekçesiylegözaltına alınmıştı.

İsrail,devlet sırlarını ifşa edebilecek bir güvenlik tehdidi oluşturduğugerekçesiyle Vanunu'nun yabancı basına açıklama yapmasını yasaklıyor. Nükleerteknisyen olan Vanunu, 1986 yılında, Dimona nükleer reaktöründekifaaliyetler hakkında İngiliz Sunday Times gazetesine bilgi vermişti.

Bununardından İsrail ajanlarınca İtalya'dan kaçırılarak İsrail'e götürülenVanunu devlet sırlarını açıkladığı için 18 yıl süreyle cezaevindekalmış, cezasını tamamlaması ardından da hareketlerine sıkıkısıtlamalar getirilmişti.
Hıristiyanlığı seçen İsrail vatandaşı Vanunu, neredeyse bir yıldırKudüs'teki Anglikan Başpiskoposluğu'nun himayesinde yaşıyor. İsrail isearadan geçen süreye rağmen nükleer programı konusunda hala 'stratejikbelirsizlik' siyaseti uyguluyor.

Yaninükleer programını resmen teydi etmiyor, nükleer kapasitesinin ne kadarolduğu ya da silah üretip üretmediği konularında bilgi vermiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48