banner39

İsrail ve ABD Batı Şeria'ya NATO askerlerini tartışıyor

ABD, İsrail'in Batı Şeria'dan çekilmesi durumunda güvenliği için NATO askerinin gelmesi teklif etti

Arşiv 20.02.2008, 13:52 20.02.2008, 18:41
İsrail ve ABD Batı Şeria'ya NATO askerlerini tartışıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri "İsrail ordusunun güvenlik endişelerini gidermek ve İsrail'in önümüzdeki yıllarda geri çekilmesini kolaylaştırmak" amacıyla Batı Şeria'ya NATO kuvveti yerleştirilmesinin şartlarını gözden geçiriyor. İsrail tarafı NATO gücü gelirse, operasyon güvenliği garantisi istiyor.

İlk olarak Ortadoğu'daki Amerikan özel temsilcisi General James Jones tarafından gündeme getirilen plan, Avrupa ülkelerinde de tartışılmaya başladı.

Planın taraflar tarafından kabul edilmesi halinde, Batı Şeria'da konuşlandırılacak çok uluslu kuvvet için Avrupa ülkelerinin de katkıda bulunması istenecek.

Eski bir NATO komutanı olan Jones, Kasım ayında, "İsrailliler ve Filistinliler arasında daha geniş bir barış anlaşması için gerekli güvenlik mekanizmasının ana hatlarının belirlenmesi için İsrail'e gönderildi.

İlk olarak Jerusalem Post gazetesinde geçen ay yayımlanan Jones'un planına göre, bölgenin güvenliğini sağlamak için Batı Şeria'ya "geçici bir süre için" üçüncü parti asker yerleştirilecek.

Üçüncü parti askerler İsrail'in bölgeden çekilmesinden önce konuşlandırılacak ve Filistin Yönetimi tam güvenlik kontrolünü devralana kadar görev yapacak.

İSRAİL BATI ŞERİA'DA "OPERASYONEL ÖZGÜRLÜĞÜNÜN" ELİNDEN GİTMESİNDEN ENDİŞE EDİYOR

İsrailli bir savunma yetkilisi, "Böyle bir kuvvetin konuşlandırılması konuşmalarda yer aldı. Jones bu konu üzerinde çalışıyor. Şu anda, bu bir fikirdir. İsrail tarafından henüz kabul edilmedi" dedi.

Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Jones ile görüştüğü ve plan hakkında brifing aldığı bildirildi.

Barak'a yakın bir kaynak, Batı Şeria'ya konuşlandırılacak çok uluslu bir kuvvetin İsrail ordusuna "operasyonel zorluklar" getirebileceğinden endişe edildiğini söyledi.

İsraillilerin üzerinde en fazla durdukları noktalardan biri, İsrail'in, böyle bir geri çekilme durumunda İsrail ordusunun bölgede çok uluslu kuvvetin varlığına rağmen Batı Şeria'da "operasyonel özgürlüğünü" muhafaza edip etmeyeceği.

Salı günü İsrail'deki Amerikan Büyükelçisi Richard Jones, İsrail'in geri çekilme periyodunda ve Filistin Yönetimi'nin Batı Şeria'da güvenliği kontrol altına almasına kadar çok uluslu bir kuvvetin konuşlandırılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Amerikan Yahudi Örgütleri Konferansı toplantısında konuşan Jones, böyle bir planın uygulamaya konulabilmesi için bir kaç yıla ihtiyaç olduğunu savundu.

Richard Jones, "Bu çok uzun zaman alacak bir iş ve zor bir iş. Fakat bu fikir karşılıklı kabul edilirse, her iki taraf gerçeği kabul eder ve yol haritasında belirlenen hedeflere doğru çalışılması için birbirini cesaretlendirir." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?