banner39

İsrail ve Rum Kesimiyle futbol diplomasisi

Başbakan Erdoğan şampiyonlar liginde "2016 Türkiye" için kulis yapacak.

Arşiv 22.04.2010, 14:20 22.04.2010, 15:05
İsrail ve Rum Kesimiyle futbol diplomasisi

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Başbakan Erdoğan, 22 Mayıs'ta Madrid'de yapılacak Şampiyonlar Ligi Final maçına giderek, "2016 Türkiye" için, kulis yapacak. 2016 Avrupa Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılmasının önünde en büyük engel olarak İsrail ve Güney Kıbrıs gösteriliyor.

Hükümet, 2016 Avrupa Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılmasını sağlamak için seferberlik başlattı. Başbakan Erdoğan başta olmak üzere, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, UEFA yönetim kurulunu adam adama markaja aldı.

OYUN DÜZENİ : TAM SAHA PRES

Başbakan Erdoğan, 22 Mayıs'ta Madrid'de yapılacak Şampiyonlar Ligi Final maçına giderek, başka UEFA Başkanı Platini olmak üzere yetkililerle görüşecek. Devlet Bakanı Egemin Bağış ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ile birlikte aday olan Fransa ve İtalya'yı geride bırakarak, Avrupa Şampiyonası'nı Türkiye'ye getirmek için muhataplarıyla görüşmeler yapıyor. UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik de beraber görev yaptığı çalışma arkadaşlarına kupaya Türkiye'nin evsahipliği yapması için kulis yapıyor.

"SEYİRCİ VE TATİL HİZMETİ DE SUNACAĞIZ"


Fransa ve İtalya'nın daha önce 2'şer kez bu turnuvaya evsahipliği yapmış olmaları Türkiye'nin en büyük avantajı olarak gösteriliyor. Hükümet, "Neden Türkiye" başlıklı 8 maddelik bir liste hazırlayarak, muhataplarına gönderdi. Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası maçlarında statların dolmasını garanti edecek nüfus ve futbol sevgisi potansiyeline sahip olduğu dikkat çekilirken, Türkiye'nin sunduğu turizm imkanlarının da bu kupayı izlemek için Türkiye'ye gelecek olan yabancılara farklı bir tatil fırsatı sunacağı kaydediliyor. Türkiye, maçların 8 ilde yapılmasını öngörürken, bu iller İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Trabzon, Antalya ve Ş.Urfa olarak öngörülüyor.

İKİ ENGEL : İSRAİL VE GÜNEY KIBRIS


UEFA Başkanı Platini, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi Giancarlo Abete, kendi ülkeleri aday olduğu için oy kullanamıyor. Türkiye'nin adam adama markaj uyguladığı ülkeler arasında İngiltere ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin yanı sıra Malta, Danimarka, İsrail, Portekiz, Almanya, İspanya, Hollanda, Ukrayna, Romanya, Litvanya ve Slovakya yer alıyor. 2016 Avrupa Şampiyonası'na evsahipliği yapacak olan ülke, 28 Mayıs'ta Cenevre'de açıklanacak.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?