banner15

İsrail ve Hamas anlaştı iddiası

Hamas'ın, kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılması ve karşılığında salıverilecek Filistinli tutuklularla ilgili İsrail'in teklifini kabul ettiği iddia edildi.

İsrail ve Hamas anlaştı iddiası

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin internet sitesinde verilen habere göre, 25 Haziranda kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması karşılığında İsrail cezaevlerinden salıverilecek Filistinli tutuklularla ilgili anlaşmanın gerekleri birkaç aşamada yerine getirilecek.

Anlaşmanın ilk aşamasında, Hamas'ın İsrail'e Şalit'in yaşadığını kanıtlayan bir video filmini vermesi öngörülüyor. Bunun karşılığında İsrail, henüz sayısı belirlenmeyen sayıda kadın ve çocuk yaştaki Filistinli tutukluyu serbest bırakacak.

Sonraki aşamada, Şalit önce Mısır'a, ardından İsrail'e gönderilecek, eş zamanlı olarak İsrail de 450 Filistinli mahkumu serbest bırakacak. Hamas, Mısır'a, serbest bırakılmasını istediği tutuklulardan oluşan bir liste verecek ve İsrail'den onay isteyecek.

Yaklaşık iki ay sonra da İsrail daha fazla tutukluyu salıverecek. Bu aşamada serbest bırakılacak tutukluların kimlikleri ve sayılarına ilişkin kararı İsrail verecek.

Haaretz gazetesinin haberinde, İsrail'in henüz Hamas'ın serbest bırakılmasını istediği tutukluların listesini vermesi konusunu kabul etmediği, hangi tutukluların salıverileceği konusunda ortaya çıkacak anlaşmazlığın süreci daha da geciktirebileceği kaydedildi.

Hamas tarafından hazırlanan listede, örgütün siyasi ve askeri kanatlarından önde gelen isimlerin yanı sıra Filistin'de etkili liderlerden biri olarak bilinen El Fetih üyesi Mervan Barguti'nin de yer aldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48