banner39

İsrail’in Gazze İşgali Sona Erdi

İsrail Gazze Şeridi’nin tamamı ve Batı Şeria’nın bir kısmından tamamen çekilmeyi öngören Gazze Planını bugün uygulamaya koydu. Geri çekilme işlemi bugün başlarken İsrail 25 bini aşkın asker ve polisle geri çekilme bölgelerini adeta ablukaya al

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail’in Gazze İşgali Sona Erdi

İslam Dünyası / Haber Merkezi

 

İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un hararetli tartışmalara yol açan Gazze’den çekilme planı, gece yarısından itibaren resmen uygulamaya girdi. İsrail’in, Gazze’den çekilme planı uygulamaya girdi. Planın uygulamaya sokulmasıyla Gazze Şeridi’ndeki 21 Yahudi yerleşim biriminde yaşayanların evlerini terketmesi için 48 saatlik bir süresi Salı gecesine kadar evlerini terketmeyen Yahudi yerleşimciler, gerekirse yaklaşık 40 bin asker tarafından zorla otobüslere doldurularak bölgeden uzaklaştırılacak. Gazze Şeridi’nde yaşayan 8 bin kadar göçmenden birkaç yüzünün şimdiden İsrail’e döndüğü belirtiliyor.   Ancak başta Batı Şeria olmak üzere değişik yerlerden yaklaşık 5 bin İsrailli, Gazze Şeridi’nde kalmakta ısrar eden Yahudi yerleşimcilere destek vermek için bölgeye gitti. İsrailli yetkililer, Batı Şeria’daki 4 Yahudi yerleşim biriminin de boşaltılmasını öngören operasyonun 4 hafta içinde tamamlanacağını tahmin ediyor.


“Gazze’ye girmek kanunen yasaktır”

 

İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki Kissufim geçiş noktası İsrail askerlerince ulaşıma kapatıldı. Yolu ulaşıma kapayan kırmızı renkteki bariyerin üstünde İngilizce ve İbranice olarak şu yazı yer aldı: “Durun, Gazze Şeridi’ne girmek ve burada bulunmak kanunen yasaktır” İsrail askerlerinin çekilmesi sırasında ve sonrasında güvenliği sağlayacak 7 bin 500 Filistinli güvenlik gücü de bölgede konuşlanmaya başladı. İsrail güvenlik kaynakları Gazze Şeridi’ndeki 21 Yahudi yerleşim birimindeki 9 bin kadar yerleşimcinin az bir kesiminin yerlerinde kalmakta direneceğini ifade ediyor. Ancak güvenlik birimlerinin en büyük kaygısı geri çekilmeye karşı olan ve sayıları binlerle ifade edilen Ortodoks Yahudi eylemciler.   İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz yaptığı açıklama en az 5 bin eylemcinin yasadışı yollardan Gush Katif yerleşim birimine girdiğini tahmin ettiklerini ifade etti. Halutz geri çekilme süresinin biteceği 17 Ağustos tarihine kadar yerleşimcilerin ancak yarısının İsrail tarafına geçeceğini öne sürdü.

 

Hamas: Sonuna Kadar Mücadeleye Devam

 

İsrail’in, 38 yıldır işgal altında tuttuğu ve yaklaşık dokuz bin Yahudi yerleşimcinin yaşadığı Gazze Bölgesinden çekiliş sürecini başlatmasıyla birlikte Filistin yönetimi ile Filistin direnişinin önemli yapılanmalarından biri olan Hamas arasında görüş ayrılığı devam ediyor. İsrail, Gazze’den çekilişi karşılığında Filistin yönetiminden, silahlı Filistinli grupların silahsızlandırılması beklentisini dile getirmişti. Ancak Hamas’lı üst düzey yetkililer geçen gün yaptıkları açıklamalar ve gövde gösterisi ile bu anlaşmaya taraf olmayacaklarını dile getirdiler. Ayrıca, Filistin silahlı mücadelesinin sona ermesini, İsrail’in işgal ettiği bütün topraklardan çıkması şartına bağladılar. Mahmud Zahar, gazetecilere yaptığı açıklamada bir karış Filistin toprağının dahi işgali devam ettiği sürece silahlı mücadelelerinden taviz vermeyeceklerini dile getirdi. Hamas’lı yetkililer ayrıca, İsrail yönetiminin Gazze Bölgesinden çekilme kararı almasını da verdiklerin mücadelenin bir sonucu olarak değerlendiriyorlar. Hamas’lı yöneticiler İsrail’in Gazze’den çekilişi ile 2000 yılında Lübnan’ın güneyinden çekilişi arasında bağlantı kurarak, ilkinde kendilerinin ikincisin de ise Lübnan’daki Hizbullah’ın İsrail karşısındaki etkin varlığının ve baskılarının sonucu olduğunu açıkladılar. Ebu Moaz isimli Hamas’lı bir komutan ‘Silahlarımız kutsaldır ve hayatımız pahasına dahi olsa silahlarımızı bırakmayız’ açıklamasını yaptı.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?