banner39

İsrail'de Bölgesel Silahlanma Korkusu

Başta İran ve Suriye olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin silahlanma yarışına girmesi, İsrail'de korkuya neden oldu. İsrail Dışişleri Bakanı Şalom uluslararası toplumu önlem almaya çağırdı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail'de Bölgesel Silahlanma Korkusu

İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, Bölgesel silahlanma yarışının çok tehlikeli bir hale geldiğini belirterek, uluslararası topluma, Suriye, İran ve bir süre sonra onların yolundan gidebilecek diğer ülkelerin bu tür füzeleri geliştirmesini engellemesi çağrısında bulundu.

Şalom, Suriye ve İran`ın yeni silahlar geliştirmeye yönelik programlarının ``kabul edilemez`` olduğunu söyledi.

Şalom, New York`ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmesinden sonra gazetecilere açıklamasında, Suriye ve İran`ı, uzun menzilli füze geliştirmeye çalışarak, Ortadoğu`da silahlanma yarışını körüklemekle suçlayarak, ``Suriye yalnızca birkaç gün önce bir deneme yaptı. Bu bölgede üstün kalmak için her şeyi yapabileceklerini ve hala orada olduklarını gösteriyor`` dedi.

Şalom, İran`ın birçok Avrupa başkenti vurabilecek uzun menzilli bir füze geliştirdiğini ifade ederek, AB ülkelerinin, İran ile nükleer programına ilişkin olarak sürdürdüğü müzakerelerin Tahran yönetimini ikna edememiş gözüktüğünü söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı`nın, konuyu olası yaptırımlar için BM Güvenlik Konseyi`ne havale etmesi gerektiğini savunan Şalom, ``Annan`a İranlıların zaman kazanmaya çalıştığını ve her zaman aynı taktiklere başvurduklarını söyledim`` dedi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?