banner39

'İsrail'de çocuk tedavisi kırmızı çizgi'

İsrail'in kırmızı çizgilerin aşılması olduğunu belirten Iraklılar, yeni mezun hekimi İsrail'in uzmanlarından daha güvenilir buluyor.

Arşiv 22.05.2008, 19:12 22.05.2008, 19:25
'İsrail'de çocuk tedavisi kırmızı çizgi'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sağlık sisteminin, kaynak sıkıntıları sebebiyle pek çok hizmetin verilemediği Irak'ta, Iraklı çocukların tedavi olmak için İsrail'e gönderilmesine tepkiler devam ediyor.

Irak hastanelerinde, tıbbi yetersizlikler sebebiyle her gün yüzlerce insan hayatını kaybediyor. "Save a Child's Heart" (Bir Çocuğun Hayatını Kurtar) isimli bir sivil toplum örgütü, bir süredir Iraklı çocukları İsrail'de tedavi ettiriyor.

Çocukları önce Ürdün'ün başkenti Amman'a, oradan da Tel Aviv'e gönderen kuruluşun girişimleri, Irak'ta tepkiyle karşılanıyor.

Çocuğu kalp damar hastalıkları sebebiyle tedavi gören Nuha Fazıl, oğlunun tedavisinin yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine, "Çocuğumun hem kalp damarlarında hem de beyninde sorunlar tespit edildi. Çocuğum için çok sayıda hastane gezdim, Irak'ta oğlumu tedavi ettirmem neredeyse imkansız. Oğlumun Arap ülkelerinden birinde tedavi edilmesini ümit ediyorum.Maddi imkanlarım çok kısıtlı. Çocuğumu Arap ülkelerinden başka bir yerde tedavi ettirmeyi kabul etmem. Yahudilerin çocuğuma gereken önemi vereceklerine inanmıyorum. Onun normal bir hayat yaşamasını çok isterim" cevabını verdi.

IRAK HALKI, İSRAİL KONUSUNDA KARARLI

Irak'taki hastanelerin çoğunda personel ve donanım eksikliklerinin olduğunun bilinmesine rağmen Irak halkı İsrail'den gelecek olan yardımları kabul etmemeye kararlı.

Ülkenin en gelişmiş kenti olan Bağdat'ta dahi kısıtlı imkanlar dahilinde hizmet vermeye çalışan kardiyoloji merkezi İbn-ul Nefis hastanesinin listesinde 6 aydır bekleyen 10 yaşındaki Mahmud Muhammed'in annesi Betül Şellake, "Divaniye'den, önce Bağdat'taki İbn-ul Baytar Hastanesi'ne gönderildim. Doktorlar, çocuğumun kalbinde bir delik olduğunu söylüyor. 9 yaşında oğlumun bir sorunu olduğunu fark ettik. 6 aydır bu hastanenin bekleme listesindeyiz ve şimdi sıranın oğluma gelmiş olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Oğlumu İsrail'e göndermek isteseydim, 6 ay beklemezdim. Bunu Divaniye'den halletmem mümkündü. Iraklı yeni mezun bir hekim bile, benim için İsrail'in uzmanlarından daha güvenilir" dedi.

Irak hükümetinin, yurtdışında tedavi edilmesi gereken hastalar için gereken desteği verdiğini vurgulayan Irak'ın en önemli kardiyoloji merkezlerinden İbn-ul Nefis hastanesinin müdürü Hüseyin el Hilli, tedavisini yapamadıkları hastaların dosyalarını Sağlık Bakanlığı'na gönderdiklerini ve bu insanların bakanlık aracılığı ile Fransa, Suriye veya Hindistan'daki merkezlere gönderildiklerini söyledi.

NEÇİRVAN BARZANİ DE İSRAİL'DE TEDAVİ EDİLMİŞ AMA

Hüseyin el Hilli, "Önce İsrail'e 100 çocuğun gönderileceği haberi geldi, şimdi ise bu rakam, 4 tanesi Kerkük'ten 10'u da Erbil'den olmak üzere 14'e düştü. Iraklı çocukların İsrail'de tedavi edildiğini hiçbir resmi kaynaktan duymadım, bu bilgiyi sadece medyadan elde edebildim şimdiye kadar. Gazetelerde okuduklarıma göre, Neçirvan Barzani de orada tedavi edilmiş. Bu onlar için normal olabilir çünkü Kürtlerin merkezi hükümetimizle ve ülkemiz milletiyle bir alakası kalmadı. İsrail, benim için kırmızı bir hattır. Hasta olan kendi oğlum da olsa İsrail'de tedavi edilmesine sıcak bakmam ama tabi bu ailelerin verecekleri bir karardır. Elbette Filistinli Arap çocukların tedavisi orada yapılacak. Filistin, İsrail'in işgali altında olduğu müddetçe de bu sorumlulukları devam edecektir. Çocuklarımızı tedavi ettirmek için başka yerler de bulabiliriz ama bu İsrail olmamalı. Fransa'yla bu konuda çok yakın işbirliğimiz var. Fransa, hem çocuklarımızın tedavisi hem de uzmanlarımızın eğitimi konusunda destek veriyor. Hastalarımızın, bu tür durumlarda Sağlık Bakanlığımıza başvurmasını tavsiye ederim" şeklinde konuştu. Irak parlamentosu da "İsrail'de tedavi" haberlerine tepki gösteriyor.

IRAKLI MİLLETVEKİLİ: İSRAİL'İN YAPTIĞI ŞEREFSİZLİK

Dünyanın pek çok ülkesiyle tıbbi destek anlaşmalarının var olduğunu ifade eden Iraklı milletvekili Semire el Musevi, İsrail'deki bir hastanenin insanlık adına bu tür bir projeye girişmiş olmasına şüpheyle yaklaşıyor.

İsrail'i, ülkesini zayıf ve aciz göstermeye çalışmak ile suçlayan milletvekili, hayatı kurtulan çocuklardan değil, yetkilerden ve siyasi amaçlardan bahsetti.

Irak Parlamentosu Sağlık ve Çocuk Komisyonu üyesi Semire el Musevi, "Bu haberleri, internetten takip edebiliyoruz. Irak hükümeti, çocuklarını komşu ve dost ülkelere göndermektedir. Bu ülkelerde gereken tedavi yapılıyor. İsrail'e çocuklarımız gönderiliyorsa bu kanuni bir girişim değildir. Bu tür hasta transferlerinin insani bir amacı olamaz. Bu İsrail'in yaptığı bir şerefsizliktir. Irak'ı aciz ve zayıf göstermek isteyen, bazı sivil toplum kuruluşları ile yolumuzu ayırdık. Bunların hastalarımızın tedavisi ile ilgili hiçbir yetkisi bulunmamaktadır. Kanunun çizdiği sınırlar içinde çalışanlarla sorunumuz yok. Avrupa ülkeleri, Türkiye veya İran'a çocuklarımız, tedavi maksatlı gidebilmektedir. Irak devleti, bu insanların tedavi masraflarını da karşılamaktadır" dedi.

İSRAİL, SAĞLIK ÜRÜNLERİNİN DAHİ IRAK'TA YASAKLI BİR ÜLKE

Aynı komisyonun üyesi Mustafa el Hiti de, İsrail'de Iraklı çocukların kalp ameliyatlarının gerçekleştirildiğini duyduğunu, konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nda resmi bir kaydın bulunmadığının anlaşıldığını ifade etti.

El Hiti, "Sağlık Bakanlığı, Irak'taki doktor sayısının azlığı ve donanım eksikliği sebebiyle zaten ihtiyaç sahibi hastaları yurt dışına gönderiyor. Bunun için büyük bir bütçe ayrılmış durumda. Yeşil Bölge içinde, Amerikan güçlerine bağlı bir sivil toplum örgütü, Iraklı çocukları tedavi edilmek üzere Amman'a götürmektedir. Amman'da ameliyat olamayan bazı çocukların durumlarının kritik olması sebebiyle onları Tel Aviv'e götürdükleri bilgisini aldım. Bu durum, medya tarafından abartıldı ve siyasi bir içerik kazandırıldı" ifadesinde bulunarak, İsrail'in Irak'ta sağlık ürünleri konusunda dahi yasaklı bir ülke olduğunu, anlaşmalı ilaç şirketlerinin Sağlık Bakanlığı'yla sözleşmeleri gereği İsrail ile ticaret yapmalarının yasak olduğunu belirtti.

ALE TALABANİ: BU İNSANİ BİR DURUM KİMSE ENGELLEYEMEZ

Kürdistan Birlik Partisi milletvekillerinden Ale Talabani de bunun insani bir durum olduğunu ve Iraklı çocuklara yardım etmek isteyen hiç kimsenin önünde durmayacaklarını ifade etti.

Sadece çocukların nereye gönderildiğini ve nasıl tedavi edildiklerini bilmek istediklerini söyleyen milletvekili, hasta transferleri konusunda Irak Sağlık Bakanlığı'nın ayrıntılı şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Irak'ta ilaç ve uzman eksikliği sebebiyle ölen insanların sayısı her gün artıyor. Uzman hekimlerin, Irak'ta tehdit edildikleri gerekçesiyle ülkeden ayrılmaları uzman personel açığına sebep oluyor. Sağlık Bakanlığı'nın ilaç ithalatı konusundaki tecrübesizliği bazı ilaçlarda fazlalığa, bazı çok önemlilerinde ise yokluğun yaşanmasına sebep oluyor.

İSRAİLLİLER IRAKLI ÇOCUKLARI ÇOK MU SEVİYOR?

Tüm bu olumsuzluklara rağmen ülkede İsrail'in Iraklı çocuklara bakamayacağı yönünde yaygın bir kanının hakim olduğu görülüyor. Bağdat caddelerindeki vatandaşlar da İsrail'e ateş püskürüyor.

İsrail'in yardımlarını kabul etmek istemeyenlerden 32 yaşındaki Saer Halil, Tel Aviv'de ameliyat olan çocukların Irak üzerinde birer baskı aracı olarak kullanılmasından endişe ettiğin belirterek, "İsrailliler Iraklı çocukları çok mu seviyor? Lübnan'da Arap sivillere yapılanları bütün dünya görmedi mi? İsrail Irak üzerinde hak sahibi olmak arzusunda ve biz buna asla izin vermeyeceğiz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?