banner39

İsrail'de koalisyona yeni ortak

Olmert, aşırı sağ partilerden 'İsrael Beitenu' (İsrail Evimiz) ile koalisyon protokolüne imza attı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail'de koalisyona yeni ortak

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, aşırı sağ partilerden 'İsrael Beitenu' (İsrail Evimiz) partisinin başkanı Avigdor Lieberman ile koalisyon protokolüne imza attı.

İsrail Parlamentosu tarafından da çarşamba günü onaylanması beklenen protokole göre, Lieberman, Başbakan Yardımcılığı görevi ile Başbakanlık'ta Stratejik Tehditler Bakanlığı görevini üstlenecek.
 
Olmert, hükümetin yeni bakanını yarın kabineye takdim edecek.
    
Protokolün imzalanmasından önce İsrail Parlamentosu'ndaki parti grubunda konuşan Lieberman, İsrail sağını eleştirdi ve "30 yıldır sağ iktidarda ama buna rağmen, çekilmeleri önlemede başarısız olduk" dedi.
 
Lieberman, bu stratejinin yanlış olduğunu da belirtti.
    
İsrail koalisyonunun ikinci büyük ortağı, Savunma Bakanı Amir Peretz'in İşçi Partisi'nin ise bu duruma nasıl tepki vereceği merak ediliyor.
 
İşçi Partisi Merkez Komitesi'nin perşembe ya da pazar günü toplanarak, İsrael Beitenu'nun koalisyona katılması konusunu değerlendireceği belirtildi.
    
Siyasi gözlemciler, İşçi Partili bakanlardan çoğunun Lieberman'a karşı
olmasına rağmen, parti merkez komitesinin Lieberman'ın katılımına destek vereceği görüşünde bulunuyor.
    
Olmert de İşçi Partisi'nin koalisyonda bulunmasının önemine dikkat çekerek, hükümetin büyük ortağı olarak, İşçi Partisi'nin hükümette kalacağına ilişkin ümidini dile getirmişti.
    
Avigdor Lieberman'ın koalisyon hükümetine 11 milletvekiliyle katılmasıyla, Olmert 120 sandalyeli parlamentoda, 78 sandalyenin kontrolüne sahip olacak.

Kaynak: CNN

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?