banner15

İsrail'de kutlamalar, Filistin'de 'Felaket' hüznü

Filistinliler, İsrail'in kuruluş yıldönümünde 2 tonluk dev anahtarla eylem yaptı.

İsrail'de kutlamalar, Filistin'de 'Felaket' hüznü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, 60'ıncı kuruluş yıldönümü kutlamalarını sürdürürken, Filistinliler de felaket hüznünü yaşıyor.

Filistin'in Beytüllahim kentinde düzenlenen gösteride, binlerce Filistinli mültecilerin sembolü olan anahtarla yürüyerek İsrail'i protesto etti.

Filistinliler, "Felaket Günü" olarak niteledikleri İsrail'in kuruluş yıldönümü dolayısıyla eylem düzenlerken, İsrail savaş uçakları kuruluş nedeniyle Beytüllahim semalarında gösteri uçuşu yaptı.

Topraklarından edilen 7 milyon Filistinlinin simgesi olan 2 ton ağırlığındaki anahtar, Beytüllahim sokaklarında gezdirilerek, Ayda mülteci kampına getirildi. Tırla taşınan 2 ton ağırlığındaki anahtarın getirilmesi dolayısıyla düzenlenen törene yaklaşık 3 bin kişi katılırken, yapılan konuşmalarda, topraklarından edilen akrabaları yurtlarına dönünceye kadar anahtarın kalacağını vurgulandı.

Anahtar, yaklaşık 2 ay önce inşa edilen köprü şeklindeki duvarın üstüne yerleştirilirken, İsrail savaş uçaklarının kent üzerinde uçuşları göstericiler tarafından uzun süre protesto edildi.

Filistinliler, İsrail'in ördüğü duvarın hemen ötesinde Yahudiler eğlenirken, kendilerinin yas tutmasının çok acı olduğunu ve tüm Filistinliler vatanlarına dönene kadar da bu yaslarının süreceğini belirtiyor.Ayda Gençlik Merkezi üyesi Kerim Amine, İsrail'den topraklarını geri alana dek mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Her yıl dünyanın dört bir yanında Yahudiler İsrail'in kuruluş yıldönümünü kutlarken, Filistinliler ise düzenledikleri anma törenleri ve gösterilerle maruz kaldıkları tehcir felaketini anıyor.

İsrail'in kuruluş aşamasındaki 1947-1948 yılları arasında Filistinlilerin 3'te 2'si topraklarından edilmiş ve yerlerine Yahudiler yerleştirilmişti. Yahudi devleti, Nazi Soykırımı sona erdikten 3 yıl sonra, 1948'de ilan edilmişti. İsrail, bunun hemen ardından kendini Filistin'in Birleşmiş Milletler planı doğrultusunda bölünmesine karşı çıkan Arap komşularıyla savaş halinde bulmuştu.İsrail'in devlet ilan edilmesi Filistinlilerce her yıl "el Nakba", yani felaket günü olarak anılıyor. Bu süreçte 700 bin Filistinlinin kaçmak ya da evlerini terketmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

1949 yılında imzalanan ateşkesten sonra, 1950 yılında Ürdün'ün resmen 1947 öncesi Filistin topraklarını yani Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü kontrol altına almasının ardından, İsrail düzenlediği saldırılarla bu bölgeleri de işgal etmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 10:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35