İsrail'de Lübnan Savaşı raporu açıklandı

Winograd Komisyonu raporunda, Başbakan Ehud Olmert hükümetinin aldığı savaş kararının 'gerekli ve doğru' olduğu belirtildi.

İsrail'de Lübnan Savaşı raporu açıklandı

İsrail'in 2006 yılı yazında Güney Lübnan'da iki askerinin kaçırılmasının ardından Hizbullah'la giriştiği 2. Lübnan savaşının sonuçlarını soruşturmak için kurulan Winograd Komisyonu, savaş kararı alınması ile savaşın yürütülmesinde ciddi hata ve yanlışlıklar yapıldığını açıkladı.

Savaş sonrasında yükselen yoğun eleştiriler üzerine, Başbakan Ehud Olmert'in talimatı ile oluşturulan komisyonun başkanı emekli yargıç Eliyahu Winograd'ın adıyla anılan komisyon, nihai raporunu açıkladı.

'SAVAŞTAN BAŞKA ÇARE YOKTU'

Winograd, savaş kararı alınmasının "gerekli ve doğru" olduğunu belirterek, "başka çare yoktu" dedi.

Komisyon raporunda, "savaş kararı alınması ile savaşın yürütülmesinde ciddi hata ve yanlışlıklar yapıldığı" belirtilerek, bilerek ve planlanarak yapılan bir savaşta, böyle yanlışlıklar yapılmasının daha sakıncalı durumlar meydana getirebileceği veya çok daha büyük bir savaşa neden olabileceğine işaret edildi.

'OLMERT İSTİFA ETMEYECEK'

Komisyonun açıklamalarından sonra İsrail radyosuna görüşlerini belirten parlamento Dışişleri ve Savunma Komisyonu Başkanı Tzahi Hanegbi, raporun Başbakan Ehud Olmert'i "siyasi ve hukuki açıdan temize çıkardığını" söyledi.

Muhalefetteki Likud Partisi ise raporun sonuçlarının çok ciddi olduğunu ve Başbakan Olmert'in istifa etmesi gerektiğini savundu.

Olmert de Winograd Komisyonu'nun önerilerini hayata geçireceğini bildirdi.

Başbakanlık bürosundan yapılan açıklamada, hükümetin önümüzdeki günlerde nihai rapordaki "önerileri uygulama sürecini" başlatacağı kaydedildi.

Olmert'in danışmanları, Başbakan'ın "istifa etmeyeceğini" de belirtti.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2008, 22:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER