banner15

İsrail'de Müslüman bakana onay

İşçi Partisi Başkanı Amir Peretz'in, istifası ile boşalan Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığına ilk kez bir Müslüman Arabı ataması, kendi partisinden onay aldı.

İsrail'de Müslüman bakana onay

Partideki bazı üyeler, atamayı, Mayıs ayında yapılacak seçimli genel kurul sırasında, Peretz'in kendi başkanlığını güçlendirmek ve Arap delegelerin oylarını toplamak üzere siyasi bir manevra olarak değerlendirmiş; bakan atamalarına Peretz'in değil, parti Merkez Komisyonu'nun yetkili olduğu belirtilmişti.

Akşam saatlerinde Tel Aviv'de toplanan İşçi partisi Merkez Komisyonu, Peretz'in atamaya yetkili olduğuna karar verdi.

Bugüne dek İsrail kabinesinde, yine İşçi Partisinden Dürzi milletvekili Salah Tarif bakan olarak atanmış, ancak hakkındaki bazı yolsuzluk suçlamaları nedeniyle kısa bir süre bakanlık yaptıktan sonra istifa etmişti.

Ralib Macadele, İsrail'in tarihindeki ilk Müslüman Arap bakanı olacak. Macadele'nin ismine soğuk bakan isimlerden biri de yine bir Dürzi kesiminin temsilcilerinden Şekib Şanan oldu.
Şanan'ın taraftarları, komisyon toplantısı sırasında taşkınlıklar yaptı, Şanan'ın kendisi de kürsüye atlayarak, bir süre mikrofonu kaptı. Ancak, daha sonra hareketi için özür dileyen Şanan, "Macadele seçilirse, bizim de temsilcimiz" diyerek ortalığı yumuşattı.

Şekib Şanan ismi, daha önce söz konusu bakanlık için geçmişti. Peretz'in, Dürzi oy desteğinde en önemli isimlerden biri olarak bilinen Şekib Şanan, geçen Mart seçimlerinde az bir farkla parlamento üyeliğini kaçırmıştı. İşçi partisi başkanı Amir Peretz, verilen kararın ardından memnuniyetini dile getirdi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de "Artık zamanı gelmişti" diyerek, bir Arap milletvekilinin kabinede yer almasına sıcak baktığını bildirmişti.

Macadele'nin ataması, Bakanlar Kurulu'nda ve İsrail parlamentosunda da oylanacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48