banner39

İsrail'de Öğrencilerden İşgale Protesto

Yaklaşık 250 İsrailli öğrenci, İsrail ordusu, Filistin topraklarından çekilene kadar askerlik yapmayacaklarını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail'de Öğrencilerden İşgale Protesto

İsrail'de yaklaşık 250 öğrenci, İsrail, Filistin topraklarından çekilene kadar askerlik yapmayacaklarını bildirdikleri dilekçelerinin birer fotokopisini İsrail Başbakanı Şaron ile Savunma Bakanı Mofaz'a gönderdi. Çoğu ülkenin en itibarlı okullarında eğitim gören öğrenciler, dilekçelerinin birer suretini İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Savunma Bakanı Şaul Mofaz'a da gönderdi. Yediot Aharonot gazetesindeki habere göre, öğrenciler dilekçelerinde, "Filistin topraklarındaki işgal dolayısıyla orduya kaydolmayacağız" dediler. İşgalin 40 senedir devam ettiğini belirten öğrenciler, buna karşı hiçbir şey yapılmamasından şikayet ettiler. Askeri yetkililer ise, öğrencilerin ülkede mecburi olan askerlik görevine karşı tutumlarını devam ettirmeleri halinde disiplin soruşturmasıyla karşı karşıya kalarak, askeri hapishanelere girebileceklerini bildirdi. İsrail'de tüm erkekler 18 yaşından sonra 3 sene askerlik yapmakla yükümlü. Kadınlarda ise mecburi askerlik süresi 21 ay.

Ward mesaiye başlıyor

İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz'ın dün Ortadoğu güvenlik koordinatörlüğüne atanan Amerikalı Korgeneral William Ward ile görüştüğü bildirildi. Geçtiğimiz hafta içerisinde İsrail'e ulaşan Korgeneral William Ward, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki güvenliği koordine etmekle görevlendirilmişti. Ward'ın ilk görevi, Batı Şeria'daki bazı kentlerin güvenlik kontrolünün İsrail'den Filistin yönetimine devredilmesi planı konusunda taraflar arasında uzlaşma sağlamak. Şarm eş-Şeyh'eki Ortadoğu zirvesinde İsrail, Batı Şeria'daki Ramallah, Beytüllahim, Kalkilya, Tulkarim ve Eriha kentlerinin kontrolünü Filistin Otoritesi'ne bırakmayı kabul etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?