banner15

İsrail'de Seçim Kampanyası Kızıştı

İsrail'de parlamento seçimleri yaklaşırken partiler seçim kampanyalarına hız verdi. Şas Partisi, seçmenlerine oy karşılığı cenneti vaat ederken, Yedioth Ahranoth gazetesi de seçim lotosu düzenliyor. Kamuoyu yoklamalarına göre 31 partinin katılacağı seç

İsrail'de Seçim Kampanyası Kızıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth tarafından, Mina Tzemach/Dahaf Enstitüsü'ne yaptırılan son kamuoyu yoklamasında, kararsızların oyları yüzde 22'lere tırmandı. Kararsızların oyları, 120 üyeli İsrail parlamentosunda (Knesset) yaklaşık 18 milletvekilliğinin belirsizliğine yol açıyor. Seçimde henüz kime oy vereceğini belirlememiş görünen seçmenler, bu haliyle mecliste önemli bir parti grubu oluşturabilecek orana sahip olurken, iktidara oynayan Kadima (İleri) ve rakipleri İşçi Partisi ve Likud, kararsız seçmenlerin oylarını kendi partilerine yönlendirmeyi amaçlıyor.

Seçimlere 31 Parti Katılıyor

İsrail'de 28 Mart salı günü yapılacak seçimlerde bazıları yeni kurulan 31 parti yarışacak. İsrail seçimlerinde parlamentoya girmesi muhtemel partiler, başta Kadima (İleri) olmak üzere, İşçi Partisi, Likud, Şas, İhud Haleumi (Mafdal-Milli Birlik), Yisrael Beytenu (İsrail Evimiz), Merets, Ale Yarok. Brit Olam, İsrail Emeklileri Knesset'e (GIL) gibi partilere de hiç şans verilmiyor. Hayerukim (Yeşiller), bankaların topluma ve vatandaşa verdikleri zararlarla mücadele amacıyla 10 yıl önce kurulan Hamiflaga Lemilhama Bebankim (Bankalar ile Savaş partisi), dini esaslara göre bir İsrail devleti kurma amacındaki Hazit Yehudit Leumit (Milli Yahudi Cephesi), Lev Olim Lemaan İsrael (Göçmenlerin Kalbi İsrail İçin), Oz Leaniyim (Fakirlere Kuvvet), genel amacı yolsuzlukla mücadele olan Laham-Lohamet Hevre Meuhadim (Birleşik Toplum Savaşçıları), Lider gibi partilerin ne kamuoyu yoklamalarında adı geçiyor, ne de seçilme şansları bulunduğu belirtiliyor.

Seçimlere Dört Arap Partisi Katılıyor

Toplam 31 partinin yarışacağı seçimlere 1948İsrail işgali altında kalan Filistinlileri temsilen 4 Arap partisi de katılıyor. Beled (Vatan), Hadaş (Barış İçin Demokratik Cephe), Miflaga Leumit Aravit (Milli Arap Partisi) belli oranda temsil sağlayacağı sanılıyor. Arap partileri arasında adı geçen Daam'ın ise adı kamuoyu yoklamalarında geçmiyor.

Laik ve siyonist Şinui Partisi'nden ayrılanların kurduğu Hetz-Ok, Herut-Hürriyet, Atid Ehad (Tek Gelecek), Tafnit gibi partiler de kamuoyu yoklamalarında hiç yer almazken, meclise birer milletvekili sokarak sürpriz yapabileceği de konuşuluyor.

Şas Partisi Seçmene Cennet Vaat Ediliyor

İsrail seçimleri öyle kızıştı ki radikal partilerden Şas seçmenlerine oy karşılığı cennet vaadinde bulunuyor. Partiye oy verenlere öldükten sonra cenneti vaat eden radikal partilerden Şas'ın ve dini kesimlere yüklenen liberal Şinui Partisi'nin reklâmlarına yasaklama getirildi. Şas Partisi lideri Eli Yişai, İsrail Seçim Komisyonu'nun yasak kararına tepki gösterirken, Şinui de karara karşı Yüksek Mahkeme'ye başvurdu.

İsrail Gazetesinden Seçim Lotosu

Yediot Ahronoth gazetesi, seçim sonuçlarıyla ilgili ''seçim lotosu'' başlattı ve seçimlerle ilgili tahminlere katılanlar arasında çekilecek kurayla her hafta bir kişiye bir otomobil vereceğini duyurdu.

Seçimlerin Favorisi İşçi Partisi

Şaron’un siyaset ölmesiyle birlikte öne çıkan İşçi partisi seçimlerde favori olarak gösteriliyor. Televizyonlarda ise seçim, reklâmlar, açık oturumlarla kendini gösteriyor. Televizyon reklâmlarında, Kadima lideri ve Başbakan Vekili Ehud Olmert'in koşu yaparkenki görüntüleri sık sık gösteriliyor, özellikle Likud'un lideri Binyamin Netahyahu'yu hedef alan Kadima'nın reklâmlarında Netanyahu'nun sıkıntı içinde, terlemiş alnını silerkenki görüntülerine yer verilerek, Netanyahu'nun sorunları çözemeyeceği mesajı veriliyor. Likud ise TV kampanyalarında İsrail'e ''güvenli sınırları Netanyahu'nun getireceği, Hamas'a karşı Netanyahu'nun en güçlü lider olduğu'' temalarını işliyor. İşçi Partisi ise sosyal sorunlara parmak basıyor, Olmert ve Netanyahu'nun asgari ücreti düşürmesini işliyor. TV reklâmlarında ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in görüntülerini de kullanan İşçi Partisi, Kadima'ya, ''Ehud Olmert size ne yaptı'' sorusuyla yükleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48