banner39

İsrail'de 'Türkiye anlaşmaları' endişesi

Türkiye'de Gazze operasyonuna karşı artan öfkenin İsrailli savunma çevrelerini endişelendirdiği öne sürüldü

Arşiv 16.01.2009, 07:30 16.01.2009, 07:30
İsrail'de 'Türkiye anlaşmaları' endişesi

İsrail medyasının haberlerine göre, İsrail'deki savunma sanayii çevreleri, Ankara'nın İsrail'in Gazze saldırısına ilişkin kızgınlığının, mevcut anlaşmaların iptal edilmesine, gelecekteki müzakerelerin askıya alınmasına yol açmasından korkuyor.

"Riskteki anlaşmaların değerinin 2 milyar dolar civarında olduğu" vurgulanan haberde, özellikle Elbit ve IAI şirketlerince aralık ayında Türk Hava Kuvvetleri ile imzalanan 141 milyon dolarlık anlaşmanın geleceğine ilişkin kaygıların bulunduğu vurgulandı.

Türkiye ile iş yapan bir İsrail savunma sanayii kaynağı da, "Şimdi mevcut anlaşmaların iptal edilmesinden, halen müzakere edilen anlaşmaların da süresiz askıya alınmasından korkuyoruz." şeklinde konuştu.

Haberde, kaygılarının Türk yetkililerin açıklamalarından kaynaklandığı ifade edilerek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün birkaç gün önce verdiği demeçler örnek gösterildi. İsrailli savunma kaynağının, "Türkiye ile ilişki zaten gergin idi. Türk ordusu her zaman İsrail ile anlaşmaların yapılmasını ısrarla istedi. Müslüman hükümetin iktidara gelmesinden sonra bile. Her zaman zor bir durum idi ve şimdi daha zor oldu." değerlendirmesine de yer verildi.

Haaretz gazetesinde yer alan bir haberde de Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin web sitesinden İsrail'e ambargo uygulayacağı yönünde yaptığı açıklamaya dikkat çekildi.

Merkez birliğine bağlı hiçbir kooperatifte İsrail ürününün alınıp satılamayacağı ve kredilendirilemeyeceğini söyleyen Merkez Birliği Başkanı Yıldırım, "Kooperatiflerimizde İsrail'in özellikle tarımsal ürünleri, tohumluk, zirai ilaç, sulama sistemleri gibi hiçbir malına yer vermeyeceğiz." demişti.

Öte yandan İngiltere'de de bazı teknoloji şirketlerinin İsrail'le ilişkilerini kesme kararı aldığı kaydedildi.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?