banner39

İsrail'den Abbas'a: Hamas ile görüşme

El Fetih ile Hamas arasında varılan uzlaşmaya bozulan İsrail, Abbas'ı "Hamas'la ittifakı gözden geçirmek" konusunda uyardı.

Arşiv 24.03.2008, 10:24 24.03.2008, 12:53
İsrail'den Abbas'a: Hamas ile görüşme


İsrail, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ı, Hamas'la uzlaşma girişimlerine karşı uyararak, bunun Ortadoğu barış sürecini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey İsrailli bir yetkili, Abbas'ın Hamas'la görüşme ve İsrail'le barış görüşmelerini sürdürme seçeneklerinden birini tercih etmesi gerektiğini söyled. Yetkili, "Mahmud Abbas, İsrail'le görüşmeleri sürdürmek veya Hamas'la ittifakı gözden geçirmek arasında bir tercih yapmalıdır. Aynı anda iki tarafla da görüşemez" dedi.

Bu arada İsrail ordu ve halk radyoları da sabah haberlerinde İsrailli yetkililere dayanarak verdikleri haberlerde aynı ifadeleri kullandı.

Abbas'ın liderliğini yaptığı El Fetih ve rakip Hamas grubu, dün Yemen'in başkenti Sanaa'da, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi için doğrudan görüşmelerin başlamasını öngören belgeye imza atmıştı.

İsrail, geçtiğimiz Haziran ayında günler süren kanlı sokak çatışmalarının ardından Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçiren Hamas'ı, terör örgütü olarak görüyor. İsrail, Yahudi devletinin imha edilmesini amaçlayan Hamas'la herhangi bir şeklide masaya oturmayı reddediyor.

Kaynak: İHA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?