banner39

İsrail'den Erdoğan'a cevap

Haremü'ş Şerif’e hiçbir şekilde zarar verilmediğini savunan İsrailliler, Erdoğan’ın eleştirilerinde iç politika kaygılarının olduğunu iddia etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail'den Erdoğan'a cevap

Başbakan Erdoğan, Haremü'ş Şerif’teki hafriyatla ilgili olarak İsrail’e, “Ben yaptım oldu politikası izlemeye kimsenin hakkı yoktur” diyerek tepki göstermişti.

İsrailli yetkililer, bu tepkinin bir yanlış anlamadan kaynaklandığını savunuyor.
Haremü'ş Şerif’e hiçbir şekilde zarar verilmediğini söyleyen yetkililer, Erdoğan’ın eleştirilerinde iç politika kaygılarının etkili olabileceğini belirtiyor.

İsrail, zamanlamasını yanlış bulsa da, Erdoğan’ın sözlerinin Ehud Olmert’in ziyaretine gölge düşürmeyeceği görüşünde. Konunun, İsrail Başbakanı Olmert’in Türkiye ziyaretinde de gündeme gelmesi bekleniyor. Olmert bu akşam Türkiye’ye gelecek.

KUDÜS VE ŞAM’DA PROTESTOLAR

Öte yandan İsrail’e Haremü'ş Şerif yakınlarında başlattığı kazı çalışmasına yönelik tepkiler büyüyor. Bir kez daha binlerce kişi, Kudüs ve Şam’da sokaklara dökülerek İsrail’i protesto etti.

Arap dünyası, çalışmaların El Aksa Camii ile Kubbetü’s Sahra’ya zarar vermesinden endişeli.

İsrail ise hafriyat çalışmalarını, Haremü'ş Şerif’e giden geçidi yenilemek için başlattığını iddia ediyor.

İsrailli yetkililer, geçen hafta başlatılan arkelojik çalışmaların, deprem ve fırtınada zarar gören geçidin yeniden inşaasının tarihi kalıntılara zarar vermediğinden emin olmak için yürütüldüğünü savunuyor.

ÜÇÜNCÜ İNTİFADA KORKUSU

İsrail tarafı, geçitte inşaata başlamadan önce projenin yeniden gözden geçirileceğini de belirtiyor. Ancak bu gerilimin üçüncü intifadanın fitilini ateşlemesinden endişe ediliyor.

Zira 1996’da İsrail’in Haremü'ş Şerif altında bir tünel açması gerilime yol açmış, çıkan olaylarda 80 kişi hayatını kaybetmişti. 2000 yılında da eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un Haremü'ş Şerif ziyareti ikinci intifadanın başlangıcı olmuştu.

Müslümanların Mekke ve Medine’den sonra en kutsal yer olarak kabul ettiği Haremü'ş Şerif’te, Hazreti Muhammed’in miraca yükseldiğine inanılan Kubbetü’s Sahra ile El Aksa Camii bulunuyor.

Yahudiler ise, Haremü'ş Şerif’in yıkılan antik tapınaklaın üzerine inşa edildiğine inanıyor. Haremü'ş Şerif’in alt tarafında da yine Yahudilerce kutsal sayılan ağlama duvarı bulunuyor.NTV

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?