banner39

İsrail'den Filistin'e 'özel böcek'

İsrail, hedefleri takip için eşek arısı büyüklüğünde uçan bir robot geliştirmeye çalışıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsrail'den Filistin'e 'özel böcek'

Lübnan'da Hizbullah karşısında hezimete uğrayan İsrail, hedefleri takip edip vurmak için, eşek arısı büyüklüğünde uçan bir robot geliştirmeye çalışıyor.

Yedioht Ahronot gazetesinin haberine göre, “biyonik eşek arası” adı verilen uçan robot, nanoteknoloji kullanılarak geliştirildi. Robot, dar geçitlerden geçerek, roket başlıkları gibi başka şekilde ulaşılamayacak hedefleri tespit edip vurabilecek.

Gazete, robotun, militanlarla savaşmak için geliştirilen bir dizi silahtan sadece biri olduğunu belirtti. Geliştirilen silahlardan birinin de kullanıcısına ”biyonik adam” kuvvetini veren “süper eldivenler” ve intihar bombacılarını saptamak için mini sensörler olduğu bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, araştırmacıların nanoteknolojiyi kullanmaya başladığını ve böylece ordunun karşılaştığı güç sorunlar için yaratıcı çözümler bulacağını söyledi.

Peres, Lübnan savaşının kendilerine küçük silahlara ihtiyaçları olduğunu gösterdiğini belirterek, “Bir intihar komandosuna karşı 100 milyon dolarlık uçak göndermek mantıksız. Dolayısıyla geleceğin silahlarını yapıyoruz” diye konuştu.

Şimon Peres, yeni silahların prototiplerinin 3 yıl içinde üretilmesinin beklendiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?