banner39

İsrail'den Filistin'e saldırı: 1'i sivil 4 ölü

İsrailin Gazze Şeridi'ne helikopterlerle düzenlediği hava saldırıda, 1'i sivil 4 kişi ölürken, Olmert .

Arşiv 17.02.2008, 17:50 17.02.2008, 17:51
İsrail'den Filistin'e saldırı: 1'i sivil 4 ölü


İsrail güvenlik güçlerinin Gazze Şeridi'nin güneyine helikopterlerle düzenlediği saldırıda, 1'i sivil 4 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu sözcüsü, "İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin güneyinde operasyon düzenlemiştir" şeklinde konuştu.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, saldırının, Hamas'ın roket saldırısına hedef olan İsrail vatandaşlarını korumak için düzenlediğini savundu.

Ehud Olmert, Gazze sınırına yakınlarında yaşayan İsraillileri korumak için bakanlık komitesini toplayacağını söyledi. Olmert, "İsrail ordusunun operasyonları ve Gazze'ye yönelik uygulanan ekonomik ambargo, Hamas'a karşı atılan adımlardır" şeklinde konuştu.

Gazze sınırı yakınlarında bulunan 15 okulun güvenlik altına alındığını söyleyen Olmert, "Vatandaşlarımızı korumak için bir öneri hazırladık. Öneriyi gelecek hafta meclisin onayına sunacağız" dedi.

97 MİLYARLIK HARCAMA PROJESİ

İsrailli bir yetkili, bu projeyle Gazze Şeridi sınırı boyunca 7 kilometrelik bir alanda bulunan 8 bin evin korunacağını ve 97 milyon dolarlık harcama yapılacağını bildirdi.

İsrail İmar ve İskan Bakanı Zeev Boim, "Proje şimdilik sadece bölgenin 4.5 kilometrelik iç kesimini kapsıyor, ancak 2010 yılında daha iç kesimlerde bulunan evler de tamamen koruma altına alınacak" dedi.

Gazze Şeridi'ni Haziran 2007'de kontrolü altına alan Hamas, İsrail'in Gazze Şeridine yönelik saldırıları nedeniyle bu tarihten itibaren İsrail'e ortalama 2 bin roket ve havan topu saldırısı düzenledi.

Kaynak : İHA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?