banner15

İsrail'den İran'a 'nükleer' uyarı

İsrail savunma Bakanı Şaul Mofaz, İran'ın herhangi bir nükleer kapasiteye sahip olmasını ülkesinin kabul etmeyeceği uyarısında bulundu.

İsrail'den İran'a 'nükleer' uyarı

Bu aşamada, İsrail'in diplomatik girişimlere öncelik verdiğini belirten Mofaz, ancak İran'ın nükleer araştırmalarına devam ediyor olması nedeniyle her türlü olasılığa karşı da hazırlandıklarını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı, diplomatik girişimlerin başarısızlığa uğraması durumunda, kendilerini savunmaya hazır olduklarını ifade etti.

İsrailli politikacıları ve akademisyenleri biraraya getiren bir toplantıda konuşan Mofaz, İran'a da nükleer programını durdurma çağrısında bulundu.

İsrail'in, bugüne kadar hiç doğrulanmamış olsa da, nükleer silahlara sahip olduğu düşünülüyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad İsrail'i 'haritalardan silinmesi gereken bir yüzkarası' diye nitelemiş ve 'Filistin'in kurtuluşu çağrısı' yapmıştı.

İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde tartışılması ardından çıkabilecek ekonomik yaptırım kararına karşı önlem olarak Tahran yönetiminin Avrupa bankalarındaki döviz rezervlerini çekmeye başladığı bildiriliyor.

İran ülke dışında 20 milyar doları olduğunu söylüyor.

Ajanslara göre, İran Merkez Bankası Başkanı İbrahim Şeyhbani, Avrupa bankalarından paralarını çekmeye başladıklarını açıkladı, ancak bu hesapların hangi ülkelere kaydırıldığı konusunda bilgi vermedi.

BBC Tahran muhabiri, 1979'daki devrim sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'ın mal varlıklarını dondurduğunu anımsatarak İranlıların benzer bir deneyim yaşamak istemediklerini söylüyor.

BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48