banner39

İsrail'den kazandığı parayı Filistinlilere verecek

İsrail'in ödüllendirdiği Amerikalı matematikçi Prof. David Mumford, parayı, Bir Zeyt Filistin Üniversitesi'ne bağışlayacak

Arşiv 26.05.2008, 11:15 26.05.2008, 15:06
İsrail'den kazandığı parayı Filistinlilere verecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikalı matematikçi Prof. Dr. David Mumford, İsrail'den kazandığı ödülün parasını bir Filistin üniversitesiyle İsrailli insan hakları kuruluşuna bağışlayacak.

İsrail Parlamentosu tarafından, ülkede en itibarlı ödüllerden biri olan Wolf ödülüne layık görülen Mumford, Filistinlilerin geleceğini eğitimin belirleyeceğini ifade ederek ödüldeki kendi hissesini bir Filistin üniversitesine bağışlayacağını açıkladı.

Mumford, Brown Üniversitesi'nde profesör olarak çalışıyor. Amerikalı matematikçi, iki kişiyle paylaştığı ödülden kendi payına düşen 100 bin doları Filistin Bir Zeyt üniversitesiyle Gişa isimli insan hakları kuruluşuna bağışlayacağını ifade etti. Gişa, Filistinlilerin haklarını savunuyor.

İSRAİL AMERİKALI MUHALİF YAHUDİ PROF'U DA SINIRDIŞI ETTİ

Bu arada, İsrail'in, Hizbullah'a yönelik politikalarını sert şekilde eleştiren Amerikalı Yahudi Prof. Norman Finkelstein, İsrail'den sınırdışı edildi.

Ha'aretz gazetesi, Cuma akşamı Amsterdam'dan geldiği Ben Gurion Havalimanı'nda bir müddet gözaltına tutulan Finkelstein'in Hollanda'ya geri gönderildiğini duyurdu.

Gazete, İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin Bet'e dayanarak yayınladığı haberde, Finkelstein'a; "Lübnan'daki düşman unsurlarla bağlantısı olduğu" gerekçesiyle İsrail'e giriş izni verilmediğini bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Lübnan'da Hizbullah yetkilileri ile görüşen Prof. Finkelstein, İsrail'i, Yahudi Soykırımı'nı "suistimal etmekle" suçluyor. Finkelstein, İsrail'in Güney Lübnan'daki Hizbullah güçlerine yönelik 33 gün süren saldırılarını da sert bir şekilde eleştirmişti.

banner53
Yorumlar (3)
MAHMUT USTA 13 yıl önce
Kafir için sevap/günah her nekadar olmasada helal olsun.
mustafa güleş 13 yıl önce
bir düşünelim bötle bir adam bile israili düşünüyorsa biz ne zaman düşünmeye başlayacağız ve ne zaman yardım edeceğiz
esma babaoğlu 13 yıl önce
Allah din iman ihsan etsin böyle haberlere ne kadar muhtacız. keşke hep böyle haberleri okuyabilsek.
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?