banner39

İsrail'den kendi vatandaşına ajan muamelesi

İsrail iç istihbarat servesi Şİn Bet, iran'a casusluk yaptığından şüphelendiği İran asıllı bir İsrailliyi göz altına aldı

Arşiv 17.04.2007, 18:05 17.04.2007, 18:13
İsrail'den kendi vatandaşına ajan muamelesi

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet, İran istihbaratı için çalışmayı kabul ettiği şüphesiyle İran kökenli bir İsrailliyi gözaltına aldı. Güvenlik yetkilileri, İran'ın casusluk girişimlerinin çoğunun İran'ın İstanbul'daki konsolosluğunda başladığını açıkladı.

İsrailli güvenlik yetkilileri, şüphelinin adı, ne zaman gözaltına alındığı ve hala gözaltında olup olmadığı hakkında bilgi vermedi.

Yetkililer, bu olayın, Tahran'ın, İran'ı ziyaret eden İsraillilerden casus yaratma girişimlerinden biri olduğunu savundu.

Girişimlerin çoğu İstanbul’da başlıyor”

Güvenlik yetkilileri, İran'ın girişimlerinin çoğunun İran'ın İstanbul'daki konsolosluğunda başladığını söyleyerek, İsrail'in Tel Aviv kentinden buraya gelen İran kökenli İsraillilerin yakınlarını ziyaret etmek için İran pasaportu almaya çalıştıklarını kaydetti.

İran, İsrail pasaportuyla ülkeye girilmesine izin vermiyor.

İran'ın İsrail'e yönelik istihbarat operasyonlarını geçen yıl hızlandırdığını belirten güvenlik yetkilileri, Tahran'ın bu yüzden İran kökenli İsraillilerin İran'ı ziyaret etmesini altın fırsat olarak gördüğünü ileri sürdü.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın "haritadan silinmeli" dediği İsrail, Tahran'ı nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçluyor.

2 yılda 100 İsrailli İran'a gitti

İsrail ordu radyosu son 2 yılda 100 kadar İsraillinin, yaklaşık 25 bin Yahudinin yaşadığı İran'ı ziyaret ettiğini duyurdu.

Radyo, İstanbul'daki konsolosluğa pasaport için başvuran bazı kişilere İsrail ordusu, genel ekonomik durum ve güvenlik ortamıyla ilgili sorular sorulduğunu kaydetti.

Haaretz gazetesi ise Şin Bet tarafından sorgulanan kişinin, İranlı ajanların kendisinden casus olmasını istediğini söylediğini yazdı.

Gazete, İran'ın casus olma potansiyeli bulunan İsraillileri ülkeye girişte tutukladığını ve işbirliği yapmaması durumunda uzun süre hapse atma tehdidinde bulunduğunu öne sürdü.

Bir casus suçlaması da Mısır'da

Mısır'da da, devlete ait Nükleer Enerji Kurumu'nda çalışan bir mühendis, İsrail için casusluk yapmakla suçlandı.

Savcı Hişam Bedevi, mühendis Muhammed Sayid Saber Ali'nin çalıştığı yerde "raporları para karşılığı yabancı bağlantılarına verdiğini" söyledi.

Mühendisle birlikte bir İrlandalı ve bir Japon da tutuklandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?